Aktuality

Gurmánská turistika je to pravé pro všechny milovníky dobrého jídla a pití. V České republice najdete známé restaurace a kavárny, které se zaměřují na zahraniční kuchyni a nabídnou vám speciality ze všech koutů světa. Své místo zde má ale také česká kuchyně a regionální produkty a Čechy tolik oblíbené pivo a pivovary.
  • Český kapr 2024 - Memoriál Ing. Eduarda Levého

    Soutěž Český kapr se uskuteční 19. - 20.  listopadu 2024 v Národním zemědělském muzeu v Praze. Pořadatelem soutěže je Asociace kuchařů a cukrářů ČR, pobočka Šumava.

  • The Global Chefs Challenge

    22. - 25. 10. 2024 probíhá The Global Chefs Challenge 2024 v Singapuru. Místo, kde se setkávají nejlepší světoví šéfkuchaři, aby soutěžili ve čtyřech soutěžních kategoriích.

  • Symposium Culinary Prague 2024

    Desátý ročník ojedinělé akce, která přináší všem nadšeným a angažovaným kuchařům, cukrářům, číšníkům, mistrům odborného výcviku, majitelům hotelů, restaurací a všem kdo pracuje v gastronomii velkou dávku inspirace a energie pro další rozvoj.

  • Pinkasova noční můra - 14. ročník

    Načepovat 10 půllitrů piva Pilsner Urquell a vyběhnout s nimi 41 schodů v co nejkratším čase – takový úkol čekal na účastníky tradičního závodu výčepních Pinkasova noční můra. Kromě rychlosti hodnotila odborná porota i kvalitu načepovaných a donesených piv, která před ni soutěžící postavili. Vítězem letošního klání, které se v pražské restauraci U Pinkasů konalo již po čtrnácté, se stal Jan Lukeš z restaurace Na Markétě.

  • Praha lanýžová

    Praha má další světový primát. Je zřejmě jediným hlavním městem na světě, kde přirozeně rostou lanýže. V kontextu s velkým úspěchem naší asociace, když se od 1.3.2023 lanýž stal oficiální zemědělskou plodinou ČR, to přináší Praze i celé České republice možnost, se do budoucna stát středoevropským centrem lanýžových trhů a cílem lanýžové turistiky. Projekt připravuje Český lanýž Asociace z.s.

  • Svatební oslavy v našich certifikovaných restauracích a cukrárnách

    Vrcholí období svateb, a proto si dnes něco zajímavého řekneme o svatebních dortech. Několikapatrové svatební dorty se na evropských svatebních stolech začaly objevovat až koncem 19.století. Většinou byly pětipatrové, ale hlavně vždy bílé, potažené marcipánem.

  • Festivalové menu v Grandhotelu Pupp

    Na začátku léta se Karlovy Vary stávají hlavním městem filmu. Poprvé to bylo v roce 1946. To ještě v Mariánských Lázních. Doménou Karlových Varů se Mezinárodní filmový festival – o něm je dnes řeč – stal roku 1960. Letos, v roce 2024 to je to už po osmapadesáté.

  • Pozvánka na Bidfood Expo 2024

    Největší mezinárodní gastronomická událost letošního roku pro odbornou veřejnost proběhne v termínu od 21. do 23. května v areálu výstaviště PVA Expo Praha v Letňanech. Bidfood Expo 2024 nadchne nabitým odborným programem, kuchařskými show, kuchařskými soutěžemi, počtem expozic i doprovodným programem.

  • Titanic Gourmet Menu a steak z AI v TRITON Restaurantu

    Dnes Vám představíme jarní novinky z certifikované restaurace TRITON Restaurant!

  • Zlatým kuchařem za rok 2023 se stává Jan Knedla

    Redakce časopisu Gastro&Hotel již po osmé vyhlašovala výsledky ankety Zlatý kuchař. Ceny převzali vítězové v sedmi kategoriích – Zlatý kuchař, Zlatý zahraniční kuchař, Objev roku, Síň slávy, Zlatý cukrář, Hvězda street foodu a Volba veřejnosti. Slavnostní vyhlášení proběhlo ve čtvrtek 18. dubna v pražské kavárně Café Louvre na Národní třídě.

  • ZLATÝ KUCHAŘ 2023

    Vyhlášení osmého ročníku populárně gastronomické ankety časopisu GASTRO&HOTEL profi revue Zlatý kuchař se blíží. Kompletní výsledky vítězů budou zveřejněny 18. dubna v pražské kavárně Café Louvre na Národní třídě.

  • U Pinkasů slavili už 181. narozeniny

    Restaurace U Pinkasů oslavila 9. dubna již 181. výročí od svého založení. Na oslavu si pozvala nejen své známé štamgasty, ale i obchodní partnery. Součástí oslavy bylo otevření nového výčepu požehnaného františkány.

  • Velikonoční nabídka v restauracích Czech Specials

    Velikonoce se blíží a chystají se na ně i naše certifikované restaurace a cukrárny. Co budou mít na svých velikonočních menu? V restauraci hotelu Zlatá hvězda v Třeboni budete moci ochutnat králičí roládu s kopřivovou kroketou jako omáčkou z medvědího česneku nebo kukuřičné kuřátko nádivkou z bylinek a rozinek s listovým špenátem a bramborovými šiškami.U Pinkasů vás kromě tradiční velikonoční nádivky čeká i hrášková jarní polévka s opečenou slaninou a chlebovými krutony. Velikonoční neděli můžete s rodinou oslavit na velikonočním brunchi v Obecním domě.Kromě klasické speciality zde ochutnáte například kůzlečí řízečky nebo mrkvový dortík. Ochutnejte Česko!

  • Kam na Silvestra a Nový rok?

    Oslavte Silvestra a Nový rok v restauracích Czech Specials

  • Někdo to rád sladké. Prvorepublikové Vánoce v Zemanově cukrárně a kavárně

    Mikulášské a vánoční speciality podle receptur mistra cukráře Adolfa Zemana

  • Symposium Culinary Prague 2023

    Již po deváté se angažovaní kuchaři, cukráři, profesionálové i amatéři sejdou a budou si užívat energii a emoce od nejlepších kuchařů světa.

  • 25 výčepních se po třinácté utkalo v tradičním závodě Pinkasova noční můra

    Načepovat v co nejkratším čase 10 půllitrů piva Pilsner Urquell a vyběhnout s nimi 41 schodů – takový úkol čekal na účastníky tradičního závodu výčepních Pinkasova noční můra. Kromě rychlosti hodnotila odborná porota i kvalitu a míru piv, která před ni soutěžící postavili. Vítězem letošního klání, které se v pražské restauraci U Pinkasů konalo již po třinácté, se stal Jacek Maliszewski z Polska.

  • Vinobraní u Máchova jezera

    Závěr letní sezóny u Máchova jezera již tradičně patří Vinobraní v areálu Hotelu Port. Letos to bude již jedenáctý ročník a je naplánován na neděli 27.8.2023 od 13hod.

  • Prima Fresh festival 2023 v Liberci, 16. a 17.6.

    Svátek gurmánů je zpět! Prima FRESH festival po roce zamíří do Liberce! Letos vám svá menu dovezou i legendy české gastronomie v čele s Café Imperial Zdeňka Pohlreicha! Dorazte si za námi užít pátek 16. 6. a sobotu 17. 6. do parku Budyšínská.

  • Prima Fresh festival 2023 v Brně

    Svátek gurmánů je zpět! Prima FRESH festival míří do Brna! Letos vám svá menu dovezou i legendy české gastronomie v čele s Café Imperial Zdeňka Pohlreicha! Dorazte si za námi užít pátek 2. 6. a sobotu 3. 6. do areálu Hradu Špilberk.

  • Českomoravský svaz minipivovarů pořádá každým rokem Festival minipivovarů na Pražském hradě, který má za účel představit veřejnosti produkci minipivovarů z celé České republiky a porovnat ji s blízkým zahraničím.

  • Prima Fresh festival 2023 v Olomouci

    Svátek gurmánů je zpět! Prima FRESH festival míří do Olomouce! Letos vám svá menu dovezou i legendy české gastronomie v čele s Café Imperial Zdeňka Pohlreicha! Dorazte si za námi užít pátek 26. 5. a sobotu 27. 5. do areálu Výstaviště Flora v Olomouci.

  • Prima Fresh festival 2023 v Plzni

    Svátek gurmánů je zpět! Prima FRESH festival po roce zamíří do Plzně! Už tento pátek 19. 5. a sobotu 20. 5. v parku za OC Plzeň Plaza. Letos vám svá menu dovezou i legendy české gastronomie v čele s Café Imperial Zdeňka Pohlreicha nebo Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR!

  • GASTRO JUNIOR BIDFOOD CUP 2023

    Další ročník největší gastronomické soutěže pro juniory kuchaře a cukráře je tady. Letošní ročník se odehraje v Plzni!

  • Velikonoce v restauracích Czech Specials

    Velikonoce se blíží a s nimi přicházejí nejen tradiční zvyky, ale i tradiční velikonoční jídla. Ale jaká jídla to vlastně jsou? Co bychom měli jíst o Velikonocích, a kde tyto lahůdky ochutnat? Nechte se provést velikonoční nabídkou některých restaurací certifikovaných v projektu Czech Specials.

  • Králem české gastronomie se stal Marek Fichtner

    Kompletní výsledky 7. ročníku ankety Zlatý kuchař 2022

  • Global Chefs Challenge, 19.-22.2 v Rimini

    Blíží se evropské kolo prestižní mezinárodní kuchařské soutěže Global Chefs Challenge v italském Rimini, kde nás od 19. do 22. února bude reprezentovat Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR a Czech Specials je opět hrdým partnerem.

  • Svátek zamilovaných v restauracích Czech Specials

    Překvapte svou drahou polovičku a vezměte ji nebo jeho na valentýnské menu do některé z certifikovaných restaurací Czech Specials. Vyzkoušejte jedinečné pokrmy skvělých šéfkuchařů, zažijte neopakovatelnou atmosféru a romantické chvíle při svíčkách.

  • Osobnost české gastronomie včera a dnes

    „… první pivo jsem uvařil v patnácti letech!“, aneb Václav Berka

  • Chateau Petit

    Objat dvěma rybníky, s okolím, kde se v létě na jižních svazích chvějí ve váncích listy réví a v zimě je oděna do mlžného závoje se slabým odleskem zimně bledého slunce, takový je areál Chateau de Frontirere v Hlohovci. V jeho rámci pak i jedna ze dvou restaurací, Chateau petit. Elegantní interiér, svěží mladé servírky nesvázané etiketou a vnášející do projevu líbivý provokující akcent moravských dívek. Nad tím vším ještě udivující kreace české klasiky, kterou David Viktorin a jeho tým přetavují ve žhavě aktuální variace chutí.

  • Silvestrovské a novoroční oslavy v restauracích Czech Specials

    Vychutnejte si silvestrovské menu a oslavte Nový rok v certifikovaných restauracích Czech Specials. A co zajímavého si pro vás připravily?

  • Advent v restauracích Czech Specials

    Překrásný adventní čas je sice dobou postní, kdy bychom si měli odpírat požitky, včetně těch gurmánských, ale proč se v předvánočním čase takto týrat? Zastavte se v některé z certifikovaných restaurací Czech Specials a ochutnejte některou ze svátečních dobrot, které vás zahřejí i svátečně naladí.

  • Radniční restaurace a pivotéka

    Podmanivá hospůdka v malebném městě. Radniční restaurace a pivotéka v podzemí jednoho z domů při náměstí má pro hosty hned dvě sdělení. Věhlas české kuchyně zde podtrhuje rozsáhlý sortiment čepovaných i lahvových piv. Budete-li obezřelí můžete se probrat několika vzorky zajímavých krmí efektně a trefně spárovaných s některým z piv hlavně malých pivovarů a pivovárků. Kroměříž vám tak vedle kulturního vyžití nabízí i možnost potvrdit si slávu české kuchařské, ale i pivovarnické školy.

  • Hotelová restaurace PRIMAVERA Hotel & Congress

    Na okraji města, ale přece jen ještě v jeho objetí nabízí netradiční kongresový hotel Primavera netradiční prožitek v tamní restauraci. Zvláštní interiér, kde určitou uniformitu rozbíjejí efektní nápady designu. Široký záběr kuchyně, v jehož mantinelech má ta naše česká své místo, jako třeba už neodmyslitelná hovězí svíčková. Správně ošetřené pivo – jak jinak než plzeňské – a vstřícnost perzonálu, vše je zárukou toho, že návštěva zde vám zůstane dlouho v paměti.

  • Konferenční hotel Luna Kouty – Restaurace

    V tichém údolíčku u rybníka vám Hotel Luna nabídne báječné místo k poznání kouzel Vysočiny. Nadšení budící přírodní scenérie stejně poutavé v zimě v létě a k tomu přívětivou atmosférou dýchající restaurace s báječnou kuchyní. Od jídel s puncem evropských hitů po mimořádně ustrojené krajové speciality. Ač jako v každém podhůří jsou zdejší receptury původně z chudých surovin, chutnají mimořádně. Příkladem jsou tamní krmě z brambor, kterým se zde vždy zvlášť dařilo a daří i dodnes

  • Pochoutka opředena legendou

    Listopad je nejen měsícem nových vín, ale hlavně, a to od pradávna, i měsícem husích pečínek. Všem národům, které si pečenou husu oblíbily, je společné jedno magické období, a sice první polovina listopadu. V té době je huse prokazován poslední hold prostřednictvím pekáče. Pro volbu jednoho a téhož data jsou tři důvody: kulinářský, mytologický a legendární. Kulinářské důvody jsou zcela jasné, v první polovině listopadu jsou husy osm až devět měsíců staré čili v rozkvětu kvality svého masa a v ideální velikosti.

  • Dýně plná vitamínů

    Velká oranžová bobule, kterou dýně dle botaniků je, získává u nás stále více příznivců. Pryč jsou doby, kdy jsme dýně znali jen ve formě podivných kompotů od našich babiček a tetiček, naši kuchaři se s dýní pomalu učí pracovat a vytvářejí zajímavé dýňové pokrmy. Sezonu mají dýně od začátku září, kdy dozrávají první plody a v pohodě vydrží ve sklepě i do jara.

  • Restaurant Valdštejn

    Nevelké Lázně Libverda v Jizerských horách se těší znamenité pověsti. A nejen skrze tamní léčitelské úspěchy. Je také cílem široké obce labužníků. V tamní restauraci Valdštejn uprostřed vzrostlých stromů se v malém domku s nevšední atmosférou odehrávají přehlídky českých krmí připravené s nevšedním péčí. Šéfkuchař má dost odvážných vizí, zároveň však i zkušeností při práci s kombinacemi a konečným dojmem jídel. Přitom nedovolí svému egu, aby ho dovedlo k kdovíjak kakofonickým harmoniím.

  • Restaurace Hotelu Havel

    Bohatou historii prezentuje v Rychnově nad Kněžnou vlastně celé Staré náměstí. Majestátní Hotel Havel na jednom z jeho nároží už 162 let zajišťuje z velké části to, abyste poznali tradiční české pohostinství. Sláva našich kuchařek je zde respektována a dodržována. Včetně nejlepších příkladů „pekařské“ cukrařiny. Předkládá tak hostu jasný obrázek toho, oč jde i v současném provedení české kuchyně. Vedle osvědčených krmí rámuje váš dojem i české pivo. Další důvod k tomu spojit návštěvu města a Hotelu Havel v jedno.

  • Restaurace Becherplatz

    Interiér Domu Becherovky nabízí mnohá vyžití, třeba Muzeum historie onoho světoznámého likéru. Ovšem nejen to. Ve sklepeních na vás čeká Restaurace Karel IV. V působivé atmosféře prostor a nevšedně složeném menu – sekce Tradice a Umění – naleznete jistě to, abyste po posilnění nabrali sil třeba k procházce po Kolonádě k Vřídlu. Nebo filmu z festivalové přehlídky. Potom se můžete do Becherplatzu vrátit a „natankovat“ nových sil. Třeba skrze sklenici některého z originálních piv tamního minipivovaru.

  • Osobnosti české gastronomie včera a dnes

    „… už jako malej kluk jsem fakt uměl upéct škvarkový placky“, aneb Dušan Jakubec

  • Culinary world cup

    Jedna z největších gastronomických světových soutěží se blíží. Světový pohár v Lucembursku se uskuteční od 26. listopadu do 1. prosince v Lucembursku. Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR se probojoval mezi patnáct nejlepších světových týmů. S podporou projektu Czech Specials tým bude bojovat o nejvyšší příčky.

  • Restaurace Narpa

    Blízko od metropole leží Lány. Se zámeckým letním sídlem prezidentů, parkem, a oborou. Co se v posledním čase dostalo do výseče zájmu je i restaurace Narpa. Přívětivá obsluha, silné pivo z pivovaru Beránek, hlavně však tamní jedinečná kuchyně, to jsou vějičky, na které hospoda, ale z velké části i cukrárna loví hosty. Znamenitá jídla se základy v prostých kuchyních chalupníků, ale i vznešenější receptury od kuchařek měšťanských, rodin a k tomu pivo jako křen. Nakonec ještě kávička a jedinečný věneček, co chtít víc?!

  • Wellness Hotel Ostrov u Tisé

    Nevšedním přírodním kouzlem oplývá oblast na severu Čech těsně přimknutá k hranici se Saskem, Tisá a okolí. Úžas budí snad až stovky pískovcových věží skalního města v oblasti Labské pískovce. Není proto divu, že se sem vracejí roztomilé hotýlky s poetikou první republiky, navíc nevšední kuchyní. Jedním takovým je Wellness Hotel Ostrov u Tisé. Z letní terasy tu od svého kachního stehna se zelím a knedlíkem můžete sledovat třeba pohupování desítek pohádkových květů leknínů na vlnách jezírka.

  • Hotel Diana Velké Losiny

    Když si ve Velkých Losinách projdete lázeňský park, navštívíte zámek nebo atraktivní výrobnu ručního papíru, jistě vám vyhládne. Pak je na místě zavítat do Wellness hotelu Diana. Sama netuctová stavba, výhled na Jeseníky, především však tamní restaurace. Tradiční speciality regionu jsou obrázkem, který vám odhalí kouzla české kuchyně. Kuchyně, která v minulém století slavila úspěchy hned na třech světových výstavách. Každé sousto jistě umocní vaše prožitky v jednom z nejatraktivnějších míst země.

  • Penzion Kovárna Horní Lipová

    Malebná krajina Jesenicka, domov Penzionu Kovárna v Horní Lipové je pravým balzámem na duši. Když si za výchozí bod svého pobytu zvolíte právě Kovárnu, neuděláte chybu. Půvabné prostředí, dokreslené náladami roztomilých obrázků a oslovující mimořádnou lokální kuchyní se vám vryje do mysli. Dokonce tak, že někteří podlehnou tamní atmosféře tak silně, že si sesterskou Magacínu Kovárna zvolí za místo své svatby. Potom už je zřejmé jedno: Kovárna vás k sobě a tomuto koutu země připoutala navždy.

  • Restaurace – Hotel Srní

    „...podávat hostům tradiční šumavské pokrmy vyrobené z čerstvých lokálních surovin!“ Tak zní slogan na upoutávce k návštěvě restaurace Hotelu Srní. V poklidném prostředí se tam můžete ponořit do chutí jednoduchých staletých receptur zdejších horalů. Zřetelná je jejich lokální svéráznost, která však rámec regionu díky své jedinečnosti už dalece přerostla. Na lístku je sice i mnoho známých osvědčených krmí, ale je skrze ony původní se vám Šumava stane bližší. Natolik, abyste se tam vrátili...

  • Restaurace Kolštejn

    Jakkoliv vesnička Branná nepatří k velikým, její památky vystačily na to, aby byla zařazena mezi městské památkové zóny Šumperska. Možná na tom má svůj podíl i tamní restaurace Kolštejn. Jídla na základech vyhlášených lokálních surovin dokážou udělat z návštěvy zde malý svátek. Ať jde o proslulé loštické tvarůžky či vyhlášené sladovnické ječmeny. Slad z nich je základem produkce restauračního minipivovaru. Komplex poznání českého pohostinství je tak zvlášť silný, navíc podtržený historií kraje pod Hrubým Jeseníkem.

  • Zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle

    Hostovali tu nejslavnější ze slavných. Na zbirožském zámku si užívali Karel IV., Zikmund Lucemburský a již zmíněný Rudolf II. Habsburský. Ještě před nimi tu nad pečeněmi z ulovené zvěře hodoval Přemysl Otakar druhý. K tomu přidejte osobnost z oblasti umění a aktivního vyznavače svobodného zednářství Alfonse Muchu a máte přehlídku nejvyšší elity zdejších hostí. Krčma U Rudolfovy kratochvíle nejspíš neexistovala, je však jisté, že zde všichni nalezli jiné, stejně pohostinné útočiště. Se stejně kvalitními kuchaři.

  • Restaurace Fontána

    Přerov není kdovíjak velkým městem, o to větší nabídku však skýtají tamní kulturní i sportovní aktivity. Tomu odpovídá i úroveň místní gastronomie a pohostinství. To nabízí vstřícnou péčí o hosta Restaurace Fontána. Je příjemným cílem pro všechny, kteří se ve městě objeví jako sběratelé hodnotných životních zážitků. Podpořeni při tom právě úrovní služeb a hlavně kvalitou kuchyně hotelové restaurace Hotelu Jana získávají komplexní, vyvážený zážitek z návštěvy města. S ním silnou motivaci k návratu.

  • Gusto Plzenka

    Ve druhém největším městě Česka, Brně, je restaurací, hospod i bister bezpočtu. Ovšem tradiční kuchyni, která dokáže odkrýt kouzla receptur babiček či maminek, tu pečetí Gusto Plzenka. V nitru jednoho z nejlepších hotelů, navíc nedávno vnímavě obnoveném interiéru se tak nabízí jedinečný zážitek, jakých není mnoho. A to nejen v Brně. Recepty plné chutí omračují vaše senzory a otevírají vám důvody, pro které české speciality byly a jsou hvězdami na světové scéně. Jenom jedna rada, zapomeňte pro tu chvíli na linii.

  • Osobnosti české gastronomie včera a dnes

    „… jsem poloviční Chorvat a vinařem jsem být nechtěl“, aneb ing. Jiří Kopeček

  • Jídelní vozy ČD Restaurant

    Aby s vámi restaurace cestovala za cílem cesty, to umožňují jídelní nebo bistro vozy zařazené ve vybraných vlacích Českých drah. Jídla s ohledem na sezonu a regionální nabídku v oblastech, kterými ten, který spoj projíždí jsou vedle autentických chutí připravena s ohledem na snadnou úpravu, kterou umožňuje speciálně vybavená kuchyně ve voze. K tomu patří řada nápojů všeho druhu - a za okny vozu film o krásách naší země.

  • Restaurant Bohém

    Restaurace Bohém nabízí v historickém domě překvapivě moderní restauraci. Nijak třeskutě, nicméně po toulkách po středověkých památkách moderna vás však přece jen donutí tázavě pozvednout obočí. Kuchyně, především ta česká vás však vrátí zpět do nálady, zformované setkáním s bohatou historií města. Touto optikou viděno je restaurace modernou jen víceméně políbena, nikoliv znásilněna. Kuchyně pak svou nabídkou tradici jen podtrhne. Samozřejmě i s dílem nepostradatelných receptur evropských.

  • Restaurace Černý Orel

    Město Kroměříž s bohatou historií, má návštěvníkovi co říci i dnes. Včetně pohostinství. V restauraci Černý orel patří k ní i pivovar a čokoládovna na vás čeká široký výběr jídel s významným podílem české tradiční kuchyně. Samozřejmě můžete mít i steak ze širokého portfolia, vyhlášené rány jistoty od Středomoří. Ale takovou čočku na kyselo s klobásou a vejcem, tu jinde nenajdete. A přitom tahle prostá krmě vám o české kuchyni řekne víc než desítky prostudovaných kuchařských knih.

  • Restaurace Tarouca

    V Průhonicích, oblíbeném výletním místě Pražanů, stojí Restaurace Tarouca rozhodně za povšimnutí. Už proto, že v rámci široké nabídky uchovává stále segment české tradiční kuchyně v tom nejlepším smyslu slova. Osvědčené receptury zachovávají jejich původní projev, ovšem chutě jsou intenzivnější jasně definovatelné, umně propojené. Díky tomu můžete poznat, jaké byly základy úspěchů naší kuchyně při prestižních mezinárodních vystoupeních.

  • Valentýn po česku

    Svátek svatého Valentina se slavil mnoha způsoby odpradávna. V anglosaském světě jsou dnes jeho projevem předtištěné vizitky se srdíčky na psaní vzkazů, které si zamilovaní v den oslav světce posílají. Podívejme se, jak se s jídly pro Valentinskou večeři vypořádali v některých značkou Czech Specials certifikovaných podniků.

  • Zámek Liblice

    V Liblicích nedaleko Mělníka vás čeká vpravdě netuctový zážitek. Úžas budící zámek vás oslní už při pohledu zvenčí. Uvnitř potom v nádherných barokních sálech prožijete večer, jakých nebývá mnoho. Okázalé prostory, šarmantní obsluhující, hlavně však kuchyně. Jak stoletá klasika, tak i současné kreace kuchaře stojí na tradičních surovinách s akcentem na jejich regionální původ. Součástí posezení jsou vína nezaměnitelného ryzího charakteru z Mělníka, Lovosic nebo Velkých Žernosek.

  • Kavárna a restaurace na náměstí T. G. M. v Bohumíně

    Poklidný kout v Bohumíně, to je Kavárna a restaurace na náměstí T. G. M. Přívětivý podnik, kde se vedle atmosféry zlatých meziválečných let setkáte i s osvědčenou kuchyní slezského regionu. Vše se tu navíc děje v režii studentů oboru kuchař číšník tamní Střední školy. Takže občas narazíte na lehké rozpaky obsluhy, ta se však v mžiku vrátí do obrazu a s roztomilou váhavostí vám podá o všem zasvěcený komentář. Z jídel si nenechte ujít třeba panenku v houbovém ragú se špeclemi, ale dobré je tu vpravdě všechno.

  • Pod Zámkem

    Restaurace Pod Zámkem v Průhonicích nabízí k návštěvě mnoho důvodů. Dostupná vzdálenost z metropole a řada lákadel z ní dělají oblíbený cíl výletů. Především jsou to však kreace Jana Pýchy vyšperkované tím nejlepším, co přinesla česká kuchyně minulosti i dneška. Česká jídla zde krom dalšího provázejí i spoustu konaných svateb. Na těch stále vede hovězí svíčková na smetaně s jemným karlovarským knedlíkem a brusinkami. Některý z ostatních velkých hitů českých receptur tam však najdete prakticky vždy.

  • Atrium Restaurant

    Stačí zabočit z hlavní třídy do úzké Truhlářské ulice a vydat se do její hloubi. Tam v budově Hotelu Grand Majestic narazíte na restauraci Atrium. Jakkoliv je interiér designován v parametrech třetího milénia, kuchyně z velké části představuje to nejlepší z naší tradice. Přes ryby, drůbež až ke zvěřině. Kančí na šípkové omáčce patří k největším magnetům. Celou procházku zlatým fondem české kuchyně můžete zakončit rovněž tradičním jablečným závinem s ořechy a vanilkovým krémem.

  • Zájezdní Hostinec U Jiskrů

    Ve Kbelnici, místě, kde se hlavní cesta dělí na tři směry vytvořil Martin Jiskra staročeskou hospodu se vším všudy. Navíc ji propojil s nově upravenou stodolou. Tak umožnili prožitek z návštěvy více hostům z řad labužníků. Dnes si jeho adresu snad každý, kdo míří na jih od metropole zařadí do itineráře své cesty. Jako se do jižních Čech odedávna míří za památkami, začalo se jezdit i za labužnickými prožitky U Jiskrů. Na další cestu vás tu potom vybaví vydatnou svačinou jako je třeba Krabice plná řízků.

  • Osobnosti české gastronomie včera a dnes

    „Pocházím z rodiny, která se věnovala celý život obchodu…“ aneb Dr. Václav Šmíd

  • Kulaťák

    Když se chystáte vydat se mimo hlavní centrum metropole, nechte se zlákat Bubenčí. A tam potom restauraci Kulaťák. Její proslulost dávno překročila hranice domovské čtvrti, zprávy těch, kdo ji navštívili to jen potvrzují. Oslovující náladotvorný interiér, báječná kuchyně a vstřícný personál, který pracuje přehledem a respektem k hostu je jen jedna stránka mince. K tomu navíc se vám na talíři dostane české klasiky v tom nejpřesvědčivějším provedení. Váš prožitek navíc pečetí báječně ošetřené pivo jako křen.

  • „Den pečených kaštanů“

    Čtrnáctý prosinec byl v roce 2015 vyhlášen webovým portálem Holiday Insights Dnem pečených kaštanů. I když se slaví hojnou konzumací této pochoutky hlavně v USA, není proč se nepřidat!

  • Advent provoněný vanilkou

    V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. Některé přebornice pečou i více než dvacet druhů! Jaké druhy se nejčastěji objevují na mísách?

  • Restaurace Národní dům

    V Podbořanském hotelu Národní dům najdete překvapivě moderní restauraci. Vedle designu budoucnosti i tankového pivního hospodářství v rámci dnešních trendů je to však hlavně kuchyně. Přepestrý výběr je vždy uchystán s jasnými pečetěmi domácí receptury. V případě, kdy si to žádá tradice i původní lety osvědčené přípravy. Navíc odtud není daleko do světově vyhlášených míst s rovněž tradičními pivovary nebo světových chmelařských center.

  • Sou100

    Jakkoliv starý Žižkov a s ním jeho restaurace mizí, není to konec téhle charizmatické čtvrti. Do jejího nového vzhledu zapadají podniky nové, jako je Sou100. V oslovujícím interiéru budoucnosti se daří zachovat rodinné stříbro české kuchyně, ale nejen to. Díky vnímavé obsluze i specifické náladě pražského Žižkova se zde usadila i nenapodobitelná atmosféra, která vždy byla doménou téhle čtvrti. Pokud budou růst podobné restaurace jako je Sou100 se znamenitou kuchyní i stejně znamenitou náladou, zůstane tu i nadále.

  • Hotel Dvořák Tábor - Restaurant La Cave

    Tábor je mystickým městem. K bohatství dějinných událostí a spoustě památek se jako rovnocenný partner řadí i gastronomie. Z jídel doporučovaných značkou Czech Specials vytváří šéfkuchař v restauraci La Cave hotelu Dvořák odvážné, stále však populárnější současné kreace klasických českých receptur. Abyste tedy poznali komplexní dopad z návštěvy historického místa ve všech jeho aspektech, nemůžete La Cave z itineráře míst, jež chcete navštívit vynechat.

  • Restaurant Bohemia – Wellness Hotel Step

    Najít restauraci s nabídkou české kuchyně v tom nejlepším provedení můžete i mimo samotné centrum. Například Restaurace Bohemia Wellness Hotelu Step na stráni nad Balabenkou v Libni takovým místem jistě je. Moderní stavba s restaurací podle novodobých představ o české hospodě, kde je výběr i kvalita české gastronomie puncovaná certifikací Czech Specials na žádoucí výši. Navíc můžete spatřit i jiné části metropole, a nad jídlem uchystaným s umem a péčí se přesvědčit o kouzlu našich receptur.

  • Restaurace Hotelu Sýkora

    V dávné historii sem zajížděla česká knížata a králové a na hradě Křivoklát probíhaly obžerné hody. Když mnohem později objevili kraj turisté, vyrostl zde Hotel Sýkora a stal se jejich baštou. Pro kvality služeb a věhlas svého jména přežil všechny neblahé události a cílem návštěvníků je dodnes. Širokou pestrou nabídkou, domáckým charakterem kuchyně i přístupu k hostům. Také proto, že ač s koncem sezóny návštěvníků ubyde a Hrad na většinu dnů osiří, u Sýkorů mají otevřeno celoročně.

  • Husa uctívaná i potrestaná

    Listopad je nejen měsícem nových vín, ale hlavně, a to od pradávna, i měsícem husích pečínek. Všem národům, které si pečenou husu oblíbily, je společné jedno magické období, a sice první polovina listopadu. V té době je huse prokazován poslední hold prostřednictvím pekáče. Pro volbu jednoho a téhož data jsou tři důvody: kulinářský, mytologický a legendární.

  • Zlatá Hvězda

    Malebné město Litomyšl se může pochlubit krom řady historických památek i znamenitou gastronomií. A sice v útulné restauraci hotelu Zlatá Hvězda. Mimochodem i proto, že zde žila autorka jedné z našich prvních kuchařských knih Magdalena Dobromila Rettigová. Kuchaři ve Hvězdě pracují jak s krajovými recepturami, tak pokud možno i surovinami. Když si poručíte cokoliv z nabídky, po prvních soustech se vám možná zazdá jakoby z dáli pianissimo zněly melodie některé z oper zdejšího rodáka Bedřicha Smetany.

  • Villa Patriot

    Na vyvýšeném svahu nad centrem Mariánských Lázní sídlí honosná Villa Patriot, která ukrývá ve svém nitru podmaňující restauraci téhož jména. Její úroveň je k co do designu prostoru, péče personálu a v neposlední řadě umu kuchařova zárukou silného prožitku. Když navíc počasí umožní posezení na vnější terase, dostává se vám jedinečného bonusu, pohledu na rozlehlý park. Zvlášť na podzim, když se koruny stromů odějí do všech odstínů zlaté.

  • Restaurace, pizza a penzion

    V Jinočanech jste z konečné metra ve Zličíně za pár chvil. Na příjemný zážitek zde připraví už pohled na okolní útěšlivou krajinu s vyhlášenými farmami. Ty jsou zdrojem čistých surovin pro restauraci Mlýnský domov. To, s jakou péčí je šéfkuchař připraví je potom pozvánkou k návštěvě, kterou nelze oslyšet. Hitem tu jsou tematické dny zaměřené na tu či onu surovinu. Tehdy však bývá hospoda i zahrada k prasknutí plná, je třeba si vždy rezervovat místo.

  • Statek 1738

    Poklid krajiny v okolí Dušník nad Vltavou, kde leží Areál Statek 1738 s vyhlášenou restaurací je také lékem na duši. Vedle jídla vás dostane i ráz tamní krajiny. Zlaté plochy nepodmítnutých polí střídají očesané konstrukce chmelnic. To všechno uhlídáte hned za branou areálu. Když se pokocháte, zbývá už jen vrátit se na dezert a kávu na terase. Den je tak rámován veskrze pohodovým zážitkem, který vám vydrží hodně dlouho.

  • Pivovar Řevnice

    Nedaleko metropole ve vyhledávané výletní oblasti Pražáků, Řevnicích, se zrodil lákající gastronomický subjekt. Minipivovar s restaurací. Elegantní tamní piva, třeba lehká citrusovo chmelová Šestka, dokonale zaženou žízeň. Navíc po první sklenici mámivě svádějí k dalšímu pití. Široký sortiment tradičních českých receptur je zkombinován s hity na bázi cizokrajných kuchyní. Třeba květákovým kari s kokosovým mlékem, mrkví a cibulí, jasmínovou rýží a koriandrem. Svou roli odvádí i dobový náladotvorný interiér.

  • Restaurace Sezóna Horní Počernice

    Dost daleko od ruchem kypícího centra velkoměsta, ovšem městskou dopravou snadno dosažitelné leží Horní Počernice. V nich pak restaurace Sezóna. Potkávají se v ní dějiny se současností, hlavně však na vás čeká příjemné prostředí a hlavně pestrá  nabídka tamní kuchyně. Ať si vyberete cokoliv z mezinárodní kuchyně, budete spokojeni. Sáhnete-li však do nabídky zlatého fondu českých receptur, potom se vám, i díky příjemné obsluze, ještě více pootevřou dveře k pochopení české mentality.

  • „Dílem šlo i o dárek mým dcerám“, aneb Martin Hoffmeister

    Dvůr Hoffmeister, dnes vyhlášené místo kulinarie a také agrární turistiky, nebyl původně myšlen jako zástupný projekt stejnojmenného hotelu, naopak.

  • U Klimešů

    Restaurace U Klimešů v obci Vestec je příkladem optimálního přístupu majitelů. V roce 2022 oslaví sto třicet let existence a díky zdařilé rekonstrukci je tu stejným dílem zastoupena jak její historie, tak obraz současných trendů v poptávce hostů. Znamenitá kuchyně k tomu všemu totiž významně přispívá jak skladbou lístků, tak provedením nabízených krmí. Pro to všechno se podnik stal pravidelnou zastávkou mlsných. Pověsti o kvalitách této restaurace se totiž šíří rychle.

  • Gate

    V atraktivním prostředí pozitivně provokující restaurační moderny karlínské restaurace Gate narazíte na početnou skupinu nejtradičnějších receptur české kuchyně. Provokací je myšlen fakt, že skladbou barev, členěním prostoru na denní a večerní restauraci vás prostor pár minut po vstupu zbaví jakékoliv nenálady a v kombinaci s jídlem připraví na veskrze příjemný prožitek. 

  • První myčku nádobí vymyslela před 135 lety žena

    Všichni, kteří ve svém dětství museli mýt ve dřezu nádobí po rodinném obědě nebo blahořečí tomu, kdo vymyslel myčku na nádobí. Správně tušíte, že to byla žena.

  • Kuchyně, která vás nadzvedne aneb pohlednice z Hotelu Lomnice

    Půvabná hrázděná stavba hotelu s vyvýšenou letní terasou, která vévodí jakémusi malému náměstíčku, má jakousi zvláštní přitažlivost. Nedá vám, abyste nevstoupili, alespoň na kukačku. Jakmile to uděláte, neodoláte.

  • Tři století na scéně aneb pohlednice z Grandhotelu Pupp

    Není snad nikoho, kdo by neznal jméno legendy mezi hotely v Česku. Je však dost těch, kteří jej dosud nenavštívili. Teď je nejvyšší čas to napravit.

  • Černá kráska

    Ostružiny patří do české kuchyně od dávných dob. Kromě konzumace v čerstvém stavu se využívají pro přípravu zavařenin, kompotů, džemů, šťáv, sirupů, lze z nich vyrábět ovocná vína, likéry a výborné pálenky. Ostružiny, čerstvé, nebo v podobě pyré najdeme v dezertech, kde se dobře snoubí s čokoládou. V moučnících i ve sladkých jídlech, jako jsou ovocné knedlíky. Ostružiny jsou i vynikající přílohou ke zvěřině a k uzenému masu. 

  • Zdejší kuchyně, Hotel Zlatá Hvězda Třeboň

    Přebohatá pokladnice historie, městská památková rezervace, centrum lázeňství, ojedinělá ptačí oblast, jedinečná přírodní pánev s řadou rybníků… a ještě mnohem víc. To všechno je Třeboňsko, to všechno sem láká tisíce turistů ze všech koutů světa. Samo město je navíc protkáno sítí pohostinských zařízení všeho druhu.

  • Chléb náš ve zdejší

    Chuť chleba máme určitě uloženou v našich genech, vždyť chléb je po tisíciletí jednou ze základních složek naší potravy. Chléb je také to, co nám kromě našeho piva většinou chybí na dovolené v zahraničí, a po čem se vždy stýskalo lidem v emigraci. Pro dobrý žitný nebo pšeničný bochník, který má po rozříznutí šedou barvu a jeho střídka by měla být vlhká a plná malých ok, se nejednou jezdí k dobrému pekaři i mnoho kilometrů. 

  • Drink v osmnáctém patře aneb pohlednice z Horizontu

    Emoce, které provázely stavbu hotelu v Peci pod Sněžkou před více než čtyřiceti lety už dávno vychladly. Dnes je výšková budova Hotelu Horizont majákem vysoké kvality pohostinských služeb ve vyhlášeném centru nejvyššího českého pohoří.

  • Spokojenost mlsných v Bedřichově aneb pohlednice z Krkonoš

    Pokud ve Špindlerově Mlýně hledáte poklidnou restauraci se trochou starosvětské noblesy a narazíte na hotelu Start, našli jste ji. Přívětivá polosamota na návrší připomíná doby, kdy romantika byla králem. Hotelová restaurace Epicure byla cílem pravověrných labužníků. Což nejspíš platí i dnes.

  • Česká tradice Na Pekárně

    Když svou restauraci v září 2011 otevíral, neúspěchu se nebál. Ale nečekal patrně ani to, že od prvních dnů bude mít stále plný dům. Nejprve postavil kuchyni a vybavil prostory lokálu. Jednoduše, ve starosvětském stylu vesnických hospod s červenobílými ubrusy a prostým mobiliářem. Hned potom zrestauroval a do provozu uvedl velkou pec v nitru domu a tím puncoval jeho původní poslání. Pokud vás napadlo – a věřím, že ano – jméno Václava Friče a restaurace Na Pekárně v Čakovičkách, trefili jste se.

  • Chvála paní Brabcové aneb pohlednice od Pinkasů

    Kdo tu restauraci nenavštívil, nebyl v Praze! I tak by se dal interpretovat věhlas Pinkasů. Podnik, který první plzeňské pivo načepoval roku 1843 a od té doby je má na čepu nepřetržitě. Stejně proslavena je restaurace i díky své znamenité kuchyni.

  • Mystika Máchova kraje aneb pohlednice od Jezera

    Poetický i zlopověstný. Takový umí být kraj okolo Máchova jezera. Z jedné strany strážen pilířem naší historie hradem Bezděz, z druhé ozdoben úžas budící televizní věží a Ještědu. Ať se procházíte po písku pláží, plujete lodí po jezeře – které je vlastně rybníkem – rybaříte nebo si dopřáváte cyklistické etapy po okolí, pravděpodobně skončíte vždy stejně. V hotelu Port přímo na břehu jezera.

  • Na návštěvě u radních aneb pohlednice z Liberce

    V podzemí liberecké radnice existovala hospoda už před koncem XIX. věku. Dnes tam znovu funguje restaurace, Radniční sklípek.

  • Kuchařské časopisy slaví

    Odborný časopis pro kuchaře Minutka, oficiální časopis Asociace kuchařů a cukrářů ČR, v tomto roce oslaví 30 let existence. Jaká je historie tohoto časopisu, měl vůbec na co navazovat?

  • Pohlednice z Václavského náměstí aneb Yalta Craft Bistro

    V srdci metropole uprostřed na Václavském náměstí vznikl jeden z nejdiskutovanějších konceptů doby. V prestižním Jalta Boutique Hotelu, kdysi opoře nadstandardní gastronomie se objevilo – bistro.

  • Vítáme novou certifikovanou restauraci

    Další nově certifikovanou restaurací Czech Specials je Národní dům v Podbořanech, v Ústeckém kraji.

  • Letní pohlednice z certifikovaných restaurací

    České pohostinství stojí před velkým úkolem. Na prahu letní turistické sezóny všemi silami zabojovat o přízeň hostů a jejich navrácení se zpět. Do těchto aktivit se zapojil i projekt Czech Specials. Pro lepší orientaci v současné situaci se jeho správci rozhodli začít pravidelně zveřejňovat „pohlednici“ z některé z certifikovaných restaurací toho kterého regionu, které jsou přesvědčivými reprezentanty značky Czech Specials.

  • Česká kuchyně na EXPU v Dubaji

    O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji proběhne v termínu od 1. října 2021 do 31. března 2022. Výstavy se zúčastní i Česká republika. Hlavním „tahákem“ pro návštěvníky našeho pavilonu bude určitě systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie, ale nebude chybět ani česká restaurace.

  • Zavinuté dobroty

    Objeví-li se na jídelním lístku jakýkoliv závitek, určitě počtem objednávek předčí ty ostatní. Nejznámější je u nás bezpochyby španělský ptáček, po jehož původu, a hlavně názvu, se stále pátrá.

  • Vítáme novou certifikovanou restauraci

    Jsme rádi, že můžeme přivítat dalšího držitele certifikátu Czech Specials, který osvědčuje, že v certifikovaném podniku dobře vaří česká jídla a celkově poskytují kvalitní služby - Restaurace Hodovna hradu Vildštejn. 

  • Jahody patří do knedlíků

    První písemná zmínka o ovocných knedlících pochází ze 17. století, mluví se o nich jako o sladkých koulích, jsou však zobrazeny i na mnohem starší fresce zvané Die Knödelesserin, v Tyrolsku na hradě Hocheppan.

  • Oblíbený životabudič

    Ano, je řeč o kávě, které se na celém světě vypije přes dvě miliardy šálků denně. V České republice každý z nás vypije průměrně 51 káv za měsíc, což dohromady dělá až 5 kilogramů kávy ročně. Pijeme ji hlavně po ránu, a jsou i tací, kteří zvládnou 15 šálků za den.

  • První zeleň na talíři

    Obyčejný hlávkový salát je pro mnohé už jen vzpomínkou na obědy u babičky. Žlutá srdíčka polítá sladkokyselou zálivkou nebo kysaným mlékem, jako nezbytný doplněk ke knedlíkům s vejci nebo k šunkoflekům. 

  • Sladká kouzla lásky

    Blíží se čas, kdy se koná mnoho svateb, a to se samozřejmě i více peče. Koláče a koláčky, moravské „vdolky“ jsou kulaté, v Čechách se častěji koláčky podobají šátečkům.

  • Gastronomické zásluhy Napoleona Bonaparte

    „Armáda bojuje podle toho, jak má plný žaludek“ to jsou slova Napoleona Bonaparte, který zemřel právě před 200 lety (5.5.1821), a je pravda, že udělal vše proto, aby jeho vojsko mělo kvalitní stravu.

  • Jaro v české kuchyni

    Po zimě tíhne každý k lehčím a zdravějším jídlům, zvláště, když se začíná na pultech i na zahradách objevovat první jarní zelenina. Jakou zeleninu zařadit na jídelní lístek?

  • Osobnosti české gastronomie včera a dnes

    Doma se vždy jídávalo znamenitě..., aneb Martin Hoffmeister. Co se musí stát, aby muž s více než slibně rozjetou kariérou režiséra Krátkého filmu zčistajasna změnil obor činnosti, navíc na tomu původnímu hodně vzdálený? Navíc mimořádně úspěšně.

  • Medvědí síla

    Jeho latinské jméno je Allium ursinum, říká se mu divoký česnek nebo medvědí česnek. Proč právě medvědí? Někde se píše, že pro jeho sílu, ale pravdou je, že se jím po probuzení ze zimního spánku medvědi rádi krmí, a tak pročišťují svá zlenivělá střeva. I když by se mohlo zdát, že je medvědí česnek pomíjivým módním hitem, opak je pravdou.

  • Velikonoční pečení

    Velikonoční svátky v české kuchyni vždy byly a dodnes i jsou plné domácího vaření a pečení. Dodržují se zvyky i dávné tradice, i když mladší generace už možná ani neví s čím ten který zvyk vlastně souvisí. Podívejme se třeba na tu sladkou část Velikonoc.  

  • Ohnout nebo zlomit

    Známe je, líbí se nám a je po nich dodnes velká sháňka, i když jejich cena není nízká. Na židlích "thonetkách" sedíme v českých hospůdkách i kavárnách, na typicky zohýbaný věšák si zase věšíme kabáty. Židle značky Thonet letos oslaví 180 let a zároveň si připomínáme 150 let od úmrtí jejího stvořitele.

  • Půst i odříkání

    Nacházíme se nyní v postním období, které bude trvat až do Velikonoc. Půsty v podobě omezování konzumace určitého jídla, nápojů, ale i třeba zábavy či tělesných rozkoší znají všechna náboženství, ale svůj prapůvod mají v starodávných pohanských rituálech.

  • Filozof chutí

    Víte, kdo je autorem těchto známých aforismů? „Objevení nového pokrmu je větším přínosem pro lidstvo než objevení nové hvězdy.“  "Řekni mi, co jíš, já ti řeknu, kdo jsi.“  „U stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíme.“ Byl to Jean-Anthelme Brillat Savarin, a dnes si připomínáme 195. výročí jeho úmrtí.

  • Trochu jiná lilie

    Není tak krásná jako ona květina, ale je hlavním pilířem všech známých kuchyní. Cibule (Allium cepa) patří totiž do rodiny lilií a je vlastně sestřenicí česneku, pórku a pažitky.

  • Je libo sklenku likéru?

    Tato věta zaznívá ve většině filmů pro pamětníky, bohužel ji velmi zřídka zaslechneme z úst obsluhujících v českých restauracích a na nápojových lístcích má v této kategorii své neotřesitelné místo pouze Becherovka.

  • Tříkrálové pečení

    Svátek Tří králů, který připadá na 6.ledna býval vždy stejně oslavován, jako Štědrý den, i když tímto datem vánoční čas končí. V ten den chodili po domech chlapci oblečení jako tři mudrci z Východu, zpívali náboženské písně a dostávali za to koledu většinou v podobě malých koláčů.

  • PF 2021

    Za tým CzechSpecials Vám přejeme vše nejlepší do nadcházejícího roku!

  • Osobnosti české gastronomie včera a dnes

    "...byl jsem posledním učněm u Karla Myšáka", aneb Rudolf Linka

  • Od calty po vánočku

    Nadešel čas pro pečení vánoček, co zajímavého o ní víme? Pletenice, pleténka, húska, calta, štědrovka či štědrovnice. Tolik názvů má čeština pro vánočku, která byla součástí vánočního menu již ve 14. století, ale tehdy ji pekli ve svých chlebových pecích jen pekařští mistři.

  • Vítáme novou certifikovanou restauraci

    Certifikaci Czech Specials získal penzion a restaurace Avalanche ze Špičáku na Šumavě.

  • Sil jsem proso na souvrati...

    nebudu ho žíti… zpívá se v jedné národní písničce. Bohužel dnešní děti asi nevědí co je to proso, natož souvrať. Ti starší z nás však určitě vědí, že loupaná zrna prosa jsou vynikající jáhly. 

  • Osobnosti české gastronomie včera a dnes

    „Nikdy jsem nechtěl být za outsidera“, aneb Alexander Mikšovic

  • Martinská husa trochu jinak

    Svatomartinské husy už pomalu voní na pekáči, proto jsme se podívali do starých českých kuchařek, co se kromě klasických příloh, jako je knedlík a dušené zelí k pečené huse podávalo.

  • Vítáme nově certifikovanou restauraci

    Těsně před uzavřením restaurací se stihla úspěšně certifikovat do projektu Czech Specials nově otevřená restaurace Craft Bistro Yalta v Praze na Václavském náměstí, kde se o prezentaci moderní české kuchyně stará šéfkuchař Marek Šáda.

  • Kořením proti virózám?

    O imunitě se dnes mluví každý den. Každý se o ní zajímá, chce ji posilovat a pokud ji nemá, tak znovu získat. Málokdo ví, že nám k ní mohou dopomoci i některé známé druhy koření a bylinek, které naše pokrmy nejen dochutí, ale dokážou zlikvidovat i viry, zákeřné plísně a bakterie.

  • Osobnosti české gastronomie včera a dnes

    „Kaprem jsem Španěly neoslnil…“, aneb Julius Dubovský

  • Ovoce milované malíři

    Někdo sice tvrdí, že nejlepší využití hrušky je převést ji do kapalného stavu - do podoby oblíbené hruškovice, ale v české kuchyni má hruška své dávné a důležité místo.

  • Staročeská super potravina

    Dřín obecný je vysoký, divoce rostoucí keř, který kvete ještě za mrazu a jehož plodem jsou malé, tmavě červené peckovice, dřínky. Právě dřínky, jsou naší další tuzemskou, dosud nedoceněnou super potravinou.

  • Oranžové září

    Oranžová barva dýně, která právě v září dozrává a začíná tak její dlouhá sezona, nám jasně signalizuje přítomnost karotenů, mimo to obsahuje velké množství vitamínu A, E, C a komplexní řadu vitamínů B. Z minerálních látek je zde hlavně vápník a hořčík a nesmíme zapomenout na tělu prospěšnou vlákninu. Ve 100g dýně je pouze 63 kcal. 

  • Výjimečný úspěch české gastronomie Expo Ósaka 1970

    13. září uplyne 50 let od ukončení světové výstavy Expo 1970 v Ósace. Rozkládalo se na ploše 330 ha na pahorcích Senri mezi Ósakou a Kjótem. Expa se zúčastnilo 78 zemí, kromě nás se ze socialistických zemí zúčastnil Sovětský svaz, Bulharsko, Polsko a Kuba.

  • Nastává čas jablek

    Jablko má v české kuchyni svoje pevné místo. Již začátkem léta nám babičky dělaly rychlé kompoty z letních, takzvaných skleněných jablek. Nakrájená jablka i se slupkou se povařila s cukrem, skořicí, hřebíčkem a badyánem a ještě vlažný kompot šel okamžitě na stůl a určitě nic nezbylo na druhý den. Dušená jablka se dávala jako vynikající příloha k pečenému i uzenému masu, samozřejmě nelze zapomenout na závin, nebo jablečný koláč s hrozinkami a skořicí.

  • Praktický odborný seminář pro kuchaře

    V rámci projektu Czech Specials se snažíme zachovat kulinářské dědictví našich předků, gastronomickou identitu našich regionů a přenést vše do dnešní, moderní doby. Tentokráte se zaměříme regionální speciality ve středních Čechách a Praze. Inspirujeme se v tradiční měšťanské i venkovské kuchyni.

  • Zelená vitamínová bomba

    Právě tak je nazýván zelený hrášek, jehož sezona právě vrcholí.

  • Vítáme další dvě nově certifikované restaurace

    Tentokráte jsou obě restaurace z Prahy - restaurace Sezona a restaurace Parnas.

  • Bublanina díky Lucullovi

    Byl to právě tento významný vojevůdce, politik i pořadatel honosných hodů, kdo kolem roku 60 př. n. l. nechal z Asie do Evropy přivézt první stromky třešní, které pak pěstoval ve svých zahradách.

  • Vítáme nově certifikované restaurace

    Jsme rádi, že se vše v gastronomii pomalu vrací do normálních kolejí a můžeme proto oznámit hned tři další certifikované restaurace Czech Specials.

  • Svatojánská jídla

    Svatý Jan je jeden z mála světců, kdy se jeho svátek slaví v den jeho narození, 24. června. Je patronem nejen vinařů, bednářů, hospodských, ale i tanečníků a zpěváků.

  • Ochutnejte Česko aneb kam na české speciality?

    Naše certifikované restaurace jsou již zase otevřené a na jejich jídelních lístcích nechybí zajímavé tradiční i moderně pojaté speciality české kuchyně.

  • Základ kuchyně i afrodisiakum

    Jednou z prvních rychlených zelenin na trhu je mrkev, která nás vlastně provází celým životem. Je to právě dušená mrkev, která nám je podána jako první jídlo po mateřském mléku, neobejdou se bez ní dobré polévky ani většina omáček.

  • Žlutý zázrak

    Je čas žlutě kvetoucích polí, ale kromě kontraverzní řepky na polích roste i velmi důležitá plodina - hořčice. Pozoruhodné je, že Česká republika je osmým největším pěstitelem hořčice na světě, většina sklizených semen se vyváží, zejména do Německa.

  • Zapomenutá bylinka s vůní česneku

    Zatímco módní medvědí česnek se už zatahuje zpátky do svých cibulek, všude v lesích a na loukách kolem nás roste jiná, chuťově skoro stejně zajímavá bylinka, česnáček lékařský.

  • Čarodějná pochoutka

    I když letošní Čarodějnice proběhnou možná pouze v rodinném kruhu, určitě při nich nebude chybět oblíbené opékání špekáčků.

  • Přechodné snížení ceny certifikace Czech Specials

    Náš projekt Czech Special podporuje restaurace, které dobře vaří českou kuchyni a je zároveň certifikační značkou, stvrzující, že jsou v takto označeném podniku poskytovány kvalitní služby. Nyní byl v rámci podpory české gastronomie snížen certifikační poplatek.

  • Česká farmářská rajčata

    Díky tuzemským farmářům sdruženým pod značko Čerstvě utrženo se nemusíme obávat výpadku dodávky čerstvých rajčat z Itálie nebo Španělska.

  • Chřest tak trochu jinak

    Ze země již vykukují hlavičky jemné zeleninové lahůdky, chřestu. Lidstvo ho zná už přes 2500 let.

  • Tradiční specialita s otazníky

    Říká se jí velikonoční hlavička, a málokdo ví proč.

  • K jaru patří jehněčí

    Na jaře, a to nejen o velikonočních svátcích, patří na stůl maso mláďat. Kromě telecího masa, jemných kukuřičných kuřátek nebo masa králičího je to určitě maso kůzlečí a jehněčí.

  • Česká kuchyně byla a bude a určitě spolu s námi přežije i korona vir

    Proto vás s ní chceme znovu pravidelně seznamovat, a to i v této pro všechny velmi těžké a nejisté době. Možná se vám některé recepty natolik zalíbí, že si je uvaříte nejen doma, ale později je i zařadíte na jídelní lístek své restaurace.

  • Kysané zelí - starodávný virobijec

    Kysané zelí, které naše prababičky nazývaly „všelékem“ sice viry, které nás v současnosti ohrožují přímo nezabije, ale pokud ho budeme pravidelně jíst, výborně připraví naše tělo na boj s nimi. Jak je to možné?

  • Osobnosti české gastronomie včera a dnes

    "Vinařem jsem možná ani být nechtěl...", aneb Pavel Vajčner

  • Kondrfále na talíři

    Dnes je Popeleční středa, končí doba masopustních veselic a zabijaček, dnešním dnem začíná čtyřicetidenní postní období, které končí až o velikonoční neděli.

  • Kuchařská olympiáda se blíží

    Nejen sportovci, ale i kuchaři mají svoji olympiádu. Po čtyřech letech se bude konat již 25. ročník IKA právě letos, a to ve Stuttgartu, 14. - 19. 2. 2020 v rámci odborného veletrhu Intergastra.

  • Morek

    Morek je vlastně kostní dřeň, která zvíře vyživuje. Obsahuje přibližně 97% tuků. Z nich i tzv. alkyglyceroly, které podporují imunitu, dále obsahuje železo, fosfor, vitamíny A a K2. Je i bohatým zdrojem vápníku, křemíku, hořčíku a síry.

  • GRAND RESTAURANT FESTIVAL

    IX. GRAND RESTAURANT FESTIVAL úspěšně odstartoval

  • Zimní polévky pro zahřátí

    Jestli něčím česká tradiční kuchyně doopravdy oplývá, pak jsou to určitě dobré polévky. Zimní období je pro hustou a vydatnou polévku tím nejlepším.

  • Osobnosti české gastronomie včera a dnes

    "Byl jsem tvrdý, ale ne zlý...", aneb Zdeněk Hanzík

  • Vítáme nově certifikované restaurace

    V letošním roce do řad certifikovaných restaurací ještě přibyly restaurace Sous100 z Prahy Žižkova a restaurace Statek Bernard z Královského Poříčí v Západních Čechách. Certifikát Czech Specials stvrzuje, že v těchto restauracích jsou poskytovány kvalitní služby a české pokrmy jsou podávány v odpovídající kvalitě. Gratulujeme!

  • Zmizelé sváteční předkrmy

    Sváteční dny znamenají i bohaté sváteční menu, ve kterém by samozřejmě neměl chybět předkrm. Jaký předkrm je ale vyloženě tradiční pro český vánoční stůl?

  • Sváteční kuchyně v našich certifikovaných restauracích

    Vánoční čas je obdobím společných schůzek s rodinou a přáteli, u kterých samozřejmě nesmí chybět ani dobré jídlo. Svoji nabídku tomu přizpůsobují i naše certifikované restaurace.

  • Postní hříchy

    Zimní a vánoční čas není jen o jídle, je potřeba se i zahřát nějakým dobrým horkým nápojem.

  • Bílá klobása místo kapra?

    Má více jmen, bílá, vinná i smetanová, někde jí nazývají i točenice. Každý řezník má svůj recept, dělá se z telecího, hovězího i vepřového masa, přidávají se ve smetaně namočené rohlíky, a nebo méně či více vína.

  • Učíme se vařit regionální kuchyni

    Jak se moderně uvaří a zajímavě prezentují hostům tradiční regionální jídla, jako je například jemná selská bramboračka, dlouze pečený bůček s ovocem a černým jeřábem pod krásným názvem „Slezské království nebeské“ nebo třeba hovězí jazyk s perníkovou omáčkou s bramborovými zelníky?

  • Pozvání na seminář o regionální kuchyni Severní Moravy a Slezka

    Jste certifikovaná restaurace, nebo o certifikaci do projektu Czech Specials uvažujete? Právě pro vás je určen praktický odborný seminář na téma - Tradiční regionální kuchyně v 21. století - region Severní Morava a Slezsko

  • Husa uctívaná i potrestaná

    Listopad je nejen měsícem nových vín, ale hlavně, a to od pradávna, i měsícem husích pečínek. Všem národům, které si pečenou husu oblíbily, je společné jedno magické období, a sice první polovina listopadu.

  • Osobnosti české gastronomie včera a dnes

    "Práce jsem se nikdy nebál!", aneb Ivan Chramosil

  • Novinky z nabídky našich certifikovaných restaurací

    Podzim bude plný zajímavých gastronomických akcí.

  • Svátek a svíčková

    Blíží se náš státní svátek a ten se vždy pojí se sváteční kuchyní, u nás do ní určitě patří i oblíbená svíčková na smetaně.

  • Pozvánka na praktický odborný seminář pro kuchaře

    Tradiční regionální kuchyně v 21. století - region Severní Morava

  • Czech Specials na veletrhu For Gastro&Hotel 2019

    Czech Specials obohatí i odborný program veletrhu. V rámci programu GastroTour proběhne v sobotu 12.10. 2019 od 11.00 v Hale 5 sektor 5A diskuzní stůl na téma: Je česká kuchyně sexy?

  • Vítáme nově certifikované restaurace

    Novými držiteli certifikátu Czech Specials, který osvědčuje, že v dané restauraci jsou poskytovány kvalitní služby a české pokrmy jsou podávány v odpovídající kvalitě se staly: zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle na zámku Zbiroh, Grand restaurant hotelu Pupp v Karlových Varech, restaurace Bohemia hotelu Step v Praze, restaurace hotelu Sýkora v Křivoklátu, restaurace pensionu Kovárna v Lázních Lipová a restaurace pensionu Staré časy v Horní Bečvě. Přijďte je vyzkoušet!

  • Třeboňský kapr slaví

    Letos slaví Třeboňský kapr významné výročí, obrazová ochranná známka byla v někdejším Československu zaregistrována v roce 1939.

  • Osobnosti české gastronomie včera a dnes

    Život na plný plyn aneb Josef Vladař

  • Milovaný i nemilovaný kopr

    Kopr je silně aromatická bylina a stejně jako koriandr má svoje velké příznivce i absolutní odmítače. Češi mají jako svoji specialitu koprovou omáčku, s hovězím masem nebo s vařenými vejci a samozřejmě kulajdu, koprový květ také nesmí chybět v nakládaných okurkách.

  • Ženy inspirací pro kuchaře - Broskev Melba

    Dávní šéfkuchaři měli určitě větší smysl pro okázalost a dokázali dělat velká gesta. Svým slavným hostům, idolům, věnovali tu pudink, tu zajímavý dezert. Nejvíce takových lahůdek však věnovali ženám.

  • Papiňák slaví 340 let

    Tlakový hrnec, zvaný „papiňák“ nesměl chybět v žádné české domácnosti. Vařily v něm naše maminky a babičky, od hovězí polévky, přes uzené maso po čočku, díky které se někdy stal i zbraní hromadného ničení, pokud se ucpala pojistka a hrnec vystřelil svůj obsah na stěny zrovna vymalované kuchyně. Kdo tento hrnec vymyslel?

  • Osobnosti české kuchyně včera a dnes

    "Někdo tu dělat musel..." aneb Václav Košnář

  • Mangold

    Víte, které zelenině říkaly naše babičky cvikla, což je původní výraz pro řepu? Mangoldu, a nebyly daleko pravdě. I když mangold nevytváří výraznou bulvu, je doopravdy blízký příbuzný řepy červené i cukrové. V některých starých českých recepturách se mangold skrývá i pod názvem římské zelí. Na talíři většinou skončil podušený s vejci, ochucený česnekem, plnily se jím bramborové lokše nebo se zapékal s kozím sýrem.

  • Pestrá letní řeka limonád

    Ač se limonády a jejich předchůdkyně pily celoročně, jejich doménou je léto. Tehdy se vždy spotřeba zvýší v řádech desítek bodů.

  • Rudá kráska

    Už je tady čas rudých a šťavnatých jahod, které u nás spolu s jablky patří k nejoblíbenějším ovocným druhům.

  • Osobnosti české gastronomie včera a dnes

    "Nikdy jsem se nenudil!" aneb Ivan Chadima

  • Jak jsme na tom s knedlíky?

    V rámci několika akcí jsme si udělali malý průzkum, jehož cílem bylo zjistit, který druh knedlíků je u nás nejoblíbenější.

  • Vítáme nově certifikované restaurace

    Gratulujeme nově certifikovaným restauracím k získání certifikátu Czech Specials: U Pinkasů v Praze, Zdejší kuchyně hotelu Zlatá hvězda v Třeboni, restaurace hotelu Relax centrum Kolštejn v Branné, restaurace pensionu Mlýnský domov v Jinočanech a restaurace Na Pekárně v Čakovičkách.

  • Jaro v české kuchyni

    Po zimě tíhne každý k lehčím a zdravějším jídlům, zvláště, když se začíná na pultech i na zahradách objevovat první jarní zelenina.

  • Osobnosti české kuchyně včera a dnes

    Karel Pinka - půl života ve fraku

  • Jarní cibulka - chřest chudých

    Výbornou zeleninou, kterou hojně používá česká kuchyně, je samozřejmě cibule. Dnes se ale zaměříme na její jarní verzi - zelenou naťovou cibulku. Ta nesměla nikdy chybět na namazaném chlebu se sádlem nebo máslem, v polévkách nebo v uvařených bramborách.

  • Vítáme nově certifikované restaurace

    V březnu byly certifikovány tyto restaurace: U Labutě v Přerově, Albero ve Valticích, Motorest Naháč v Choceradech, POUR Restaurant Kulaťák v Praze, restaurace Triton hotelu Adria v Praze a restaurace hotelu Alexandria v Luhačovicích. Gratulujeme k získání certifikátu Czech Specials!

  • Libeček

    Jednou z nejoblíbenějších bylinek ve staročeské kuchyni i v domácí lékárně byl, a dosud určitě je, libeček. Slunce ho již začíná vytahovat ze země, proto se s ním pojďme blíže seznámit.

  • Ochutnejte velikonoční speciality

    Velikonoce se blíží a s nimi přicházejí nejen tradiční zvyky, ale i tradiční velikonoční jídla. Ale jaká jídla to vlastně jsou? Co bychom měli jíst o Velikonocích, a kde tyto lahůdky ochutnat? Nechte se provést velikonoční nabídkou některých restaurací certifikovaných v projektu Czech Specials.

  • Porcelán „s cibulkami“ slaví

    Porcelán s modrým dekorem, zvaný cibulák, který se ve světě i v mnoha českých domácnostech používá již 280 let, má své příznivce i odpůrce.

  • Osobnosti české kuchyně včera a dnes

    Není mnoho osobností, u kterých stačí zmínit pouze jejich jméno. Další informace jsou u nich totiž zhola zbytečné, naskočí automaticky. Jednou z nich je dlouholetý šéfkuchař hotelu Alcron Jiří Petrák.

  • Nové menu na palubách vlaků ČD

    Společnost JLV, nositelka certifikátu Czech Specials, letos slaví již 60. výročí. Pro rok 2019 připravila ve spolupráci s Asociací kuchařů a cukrářů ČR (AKC ČR) pořádnou jízdu – sezónní nabídky letos sestavil úspěšný Juniorský národní tým AKC ČR.

  • Jaro na talíři

    Jaro se kvapem blíží, slunce začalo prohřívat stráně a za chvíli začnou ze země vylézat první jarní bylinky. Mladé kopřivy, medvědí česnek, libeček, pažitka a petrželka si najdou cestu do velikonočních nádivek, na chleba s máslem i do polévek.

  • Vítáme nově certifikované restaurace

    Novými držiteli certifikátu se staly restaurace Pyramida v Zábřehu, restaurace U Kašpara v Lovosicích, restaurace hotelu Srní na Šumavě, Zlatý Lev a Radniční sklípek v Liberci, Lovecká chata Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou, restaurace La Cave hotelu Dvořák v Táboře, restaurace Gate a Malešický Mikropivovar v Praze.

  • Masopustní smažení

    Masopust je období smažených sladkých jídel. Víte však, na čem, kromě sádla, smažily naše praprababičky koblihy a boží milosti?

  • Objevte hory přes polévky

    Před námi jsou pololetní a jarní prázdniny, které mnozí z nás využijí k výletům do českých hor. Kromě sportovních výkonů a pobytu na čerstvém vzduchu, můžeme náš pobyt využít i ke gastronomickým zážitkům.

  • Vítáme nové držitele certifikátu Czech Specials

    Novými držiteli certifikátu se staly restaurace Fontána hotelu Jana v Přerově, restaurace Radniční sklípek z Kroměříže, restaurace hotelu Zlatá Hvězda z Litomyšle a restaurace hotelu April Panorama z Rychnova nad Kněžnou. 

  • Pro zdraví i dobrou náladu

    Zelí je nejlepší zeleninou a zároveň lékem, napsal už 200 let před našim letopočtem jeden římský státník a vojevůdce ve svém spise o zemědělství a již v polovině 1. století n.l.  vypočítává římský spisovatel Columella 10 různých odrůd zelí.

  • Osobnosti české kuchyně včera a dnes

    Jediná mezi muži aneb Božena Bedrníčková

  • Je libo kachní stehýnko nebo ořechový koláček s jahodami?

    Ať už jste na sladké, nebo na maso, holdujete domácí kuchyni, nebo zahraničním specialitám, v této nové kuchařce Pavla Pospíšila snadno najdete to, co bude vašim chuťovým pohárkům milé.