Česká kuchyně byla a bude a určitě spolu s námi přežije i korona vir

Česká kuchyně byla a bude a určitě spolu s námi přežije i korona vir

Proto vás s ní chceme znovu pravidelně seznamovat, a to i v této pro všechny velmi těžké a nejisté době. Možná se vám některé recepty natolik zalíbí, že si je uvaříte nejen doma, ale později je i zařadíte na jídelní lístek své restaurace.


Jaro už je tady a s ním i první jarní bylinky. Zatímco medvědí česnek už zná a v kuchyni využívá skoro každý, takový šťovík už je skoro zapomenutý.

Šťovík kyselý (Rumex acetosa), který ve starých kuchařkách najdete i pod názvy šťavel, kyseláč, kyselanda, kyslička, kobylí šíp nebo modrohlávek je vlastně plevel, hojně se vyskytuje na vlhčích stanovištích, a to po celém světě. Někde se šťovík i pěstuje jako polní nebo zahradní rostlina, jedná se o již vyšlechtěné kultivary s širšími listy. Listy šťovíku, které se nejvíce využívají ke konzumaci, chutnají velmi kysele, protože obsahují množství kyseliny šťavelové. Šťovík je velmi zdravý, obsahuje velké množství vitamínu A, vitamínu C, vitamínu B1 a mnoho minerálních látek, jako je například draslík, vápník a železo.
 
2-stovik.jpg     3-polevka-brcalka.jpg

Pro osvěžující kyselou chuť se v teplých letních měsících listy někdy žvýkají, na jaře se z mladých lístků připravuje polévka, dá se připravit jako špenát, nebo jako součást salátů a pomazánek. Stejně jako u špenátu se nežádoucí účinky kyseliny šťavelové potlačí použitím mléka nebo ostatních mléčných výrobků.
Staročeskou specialitou z oblasti Plzeňska je polévka se šťovíkem zvaná Brčálka. Recept na ní naleznete zde.

Autor: CzechSpecials