Je libo kachní stehýnko nebo ořechový koláček s jahodami?

Je libo kachní stehýnko nebo ořechový koláček s jahodami?

Ať už jste na sladké, nebo na maso, holdujete domácí kuchyni, nebo zahraničním specialitám, v této nové kuchařce Pavla Pospíšila snadno najdete to, co bude vašim chuťovým pohárkům milé.


Ať už jste na sladké, nebo na maso, holdujete domácí kuchyni, nebo zahraničním specialitám, v této nové kuchařce snadno najdete to, co bude vašim chuťovým pohárkům milé. Pavel Pospíšil pro vás vybral celkem 64 svých oblíbených receptů, po osmi z každé oblasti, které pro něj v životě hrály důležitou roli. 
Liptovska-kyselica.JPG     Lososova-terina-1.JPG

Ačkoliv je tento zlínský rodák, který dnes žije převážně v Německu, držitelem michelinské hvězdy, nemusíte se bát, že byste jídla z nové kuchařky nezvládli připravit. Jejich autor totiž zastává názor, že geniální věci jsou jednoduché.

Časově nejnáročněji vychází příprava marinovaného kolena s hrachovou kaší, ale některé dobroty jako třeba halušky s brynzou a slaninou budete mít hotové už klidně za půlhodinky. Recepty pocházejí z Moravy, Berlína, Bádenska, Francie, severní Itálie, Švýcarska, Mallorcy a Slovenska. Najdete mezi nimi známé klasiky jako ovocné knedlíky nebo bramboračku i exotičtější jídla, například chřestové suflé, ossobuco nebo tumbet. Zkoušíte-li rádi nové věci, potěší vás kombinace, na které jste si dosud asi netroufli, jako konfitované kachní stehýnko se žlutou řepou nebo pajšl z králíka v zelené cuketě.
 
PP-Badensko-Pavlova-kucharska-oceneni-1.JPG     Pavel-Pospisil-Gasthofkrone-menu-denni-nabidka-1-1.JPG

„Za mou michelinskou kariérou stojí jedno hospodské rozhodnutí mého táty a tatínka Borise Hybnera,“ říká v knize s nadsázkou Pavel Pospíšil. Ale z popisovaného životního příběhu vám bude jasné, že za ní stojí především spousta práce a dřiny, cílevědomého snažení i odvahy.
Mezi sadami receptů z jednotlivých regionů se právě o jeho cestě za michelinskou hvězdou dočtete. Zjistíte, co se jedlo u Pospíšilů doma, kde všude a od jakých hvězd se Pavel Pospíšil postupně učil, jaké to bylo vyhrát první kuchařskou soutěž i jaké to bylo prožít si první velké soutěžní zklamání.
 
PP-Berlin-Bez-kvalitni-zeleniny-to-v-kuchyni-nejde-1.JPG     PP-Mallorca-Pavel-Pospisil-na-nakupech-ve-slavne-mallorske-trznici-Mercat-L-Olivar-1-1.JPG

Dozvíte se, jak to skutečně probíhá, když chcete v piemontské Albě získat čerstvého lanýže, co musíte udělat, aby cukrové pláty získaly stříbrnou perleťovou barvu, ale i proč se musel Pavel Pospíšil naučit během týdne ve francouzštině celý jídelní lístek a pár výhružných vět k tomu. Vyprávění v knize se nevyhýbá ani nelehkým tématům, a tak se dočtete také o tom, jak se Pavel Pospíšil snažil dostat svou ženu do Západního Berlína nebo jak se nakonec vyrovnal se smrtí tatínka.
 
Pavel-Pospisil-kucharka-obalka-1.jpg

Knihu pochopitelně doplňují fotografie všech pokrmů, které si podle ní můžete připravit na základě snadných a přehledně zpracovaných receptů, ale také fotografie dokumentující kuchařův osobní život, jeho přátelství, kariéru i jídla a místa, které má rád. Moje cesta k Michelinu tak spojuje dvě v jednom: kuchařku s vyladěnými recepty na vynikající jídla i osobní příběh Pavla Pospíšila.

Autor textu: Pavel Pospíšil
Foto: Marie Votavová, Petr Jindra, Jana Zaoralová

 
Husí játra s kozím sýrem a hruškou
Husi-jatra-s-kozim-syrem-a-hruskou-02.JPG

Postup
Z jater oškrabeme vrchní blánu a položíme na 60 minut do vlažné vody. Játra následně osušíme a rozebereme je na cca tři malé a tři velké kousky, přičemž z nich odstraníme žlučové žilky. Dáme je do mísy, promícháme se solí, bílým pepřem a alkoholem a necháme 12 hodin marinovat. Rozložíme si potravinářskou fólii, poklademe na ni marinovaná játra a pomocí potravinářské fólie je stáhneme a vyválíme do válečku o průměru pět centimetrů. Potravinářskou fólii propícháme jehlou, aby vyšel vzduch, a celou roládu ještě pevně stejným způsobem zabalíme do alobalu. Sádlo rozehřejeme na 75°C a položíme do něj roládu tak, aby byla celá ponořená. Teplým sádlem játra dojdou, necháme je vychladnout a dáme na 24 hodin do lednice. Hrušky povaříme s cukrem a hřebíčkem a dáme vychladit. Následně je nakrájíme na kolečka, posadíme na ně kolečko čerstvého kozího sýra a nakonec kolečko husí rolády.

Ingredience
  • 1 kg husího nebo vepřového sádla
  • 600 gramů husích jater (foie gras)
  • 100 ml portského vína
  • 200 ml koňaku
  • 4 hrušky
  • 200 gramů čerstvého kozího sýra
  • 100 gramů cukru krystal
  • 5 ks hřebíčku
  • 8 gamů soli
  • bílý pepř
Počet porcí: 4