Rudá kráska

Rudá kráska

Už je tady čas rudých a šťavnatých jahod, které u nás spolu s jablky patří k nejoblíbenějším ovocným druhům.


Známé jsou tři druhy jahod: divoce rostoucí lesní, vyšlechtěné zahradní a křížením dvou odrůd lesních jahod vyšlechtěné tzv. měsíční jahody. Ty mají menší plody než velká zahradní jahoda a chutí se blíží lesním jahodám. Od svých „sester“ se liší tím, že rodí od května až po první mráz. Plody měsíčních jahod však najdou uplatnění pouze v syrovém stavu. Zahradní jahoda má v současné době přes 1000 různých kultivarů, lišících se navzájem tvarem a velikostí plodů, barvou i chutí. 

Jahoda není jen dobrá, je i velmi zdravá. Obsah vitamínu C je vyšší než u citronu, mimo to obsahuje množství vitamínu A, B a B2. Konzumací jahod povzbuzujeme činnost ledvin a zažívacího ústrojí, obsah železa dokáže napravit i chudokrevnost. Jahodami se úspěšně léčila dna i TBC. U některých lidí způsobuje konzumace jahod alergii. Tu vyvolává látka zvaná fragarianum, kterou lze „odblokovat“ tím, že se jahody protlačí sítem a přidá se kalcium, například v podobě mléka nebo šlehačky.
 
2-jahody-2.jpg     3-jahody-3.jpg

Víte, že:
• Básníci opěvovali lesní jahody už před 2000 lety.
• Ale až do 18. století Evropa zahradní jahody vůbec neznala. Prodávaly se pouze malé lesní jahody, které pěstovali někteří zahradníci, nebo se prostě sbíraly v lese. V roce 1714 přivezl z Jižní Ameriky jeden francouzský důstojník pět sazenic jahodníku, který však rodil daleko menší plody než v zemi svého původu. Sazenice se současnou velikostí plodů dokázal vyšlechtit jeden pilný francouzský zahradník jménem Duchesse.

Vyzkoušejte doma:
www.czechspecials.cz/recepty/hlavni-jidla/sladka-jidla/tvarohove-knedliky-s-jahodami
Nebo vyrazte do restaurace:
www.park-hotel-praha-pruhonice.cz/cs/restaurace/chrest-a-jahodove-knedliky-264.html
www.hotelhorizont.cz/aktuality/cerven
 

Autor: CzechSpecials