Hlavní jídla
-
Šneci po pražsku
Šneci byli původně jídlem prostých lidí, až koncem 18.století je objevila šlechta a postupně se toto velmi zdravé a lahodné maso stalo vybranou lahůdkou. Jedna z typických úprav pro českou kuchyni jsou šneci po pražsku.
-
Velikonoční nádivka
Velikonoční svátky jsou spojeny s řadou typických jídel: na Škaredou středu trhance (protože jídlo mělo vypadat ošklivě a nepovedeně), na Zelený čtvrtek něco zeleného (vařilo se z proto z petrželky, špenátu či mladých kopřiv), o Velkém pátku, v den půstu, ryby nebo husté polévky, na Bílou sobotu velikonoční nádivka a mazanec. Nedělní Boží hod Velikonoční byl vyvrcholením velikonočních svátků, vedle buchet, mazanců, jidášů a pučálky na stole nechyběl masový vývar a pečené maso. A samozřejmě pečený beránek – protože toho pravého si mnoho rodin nemohlo dovolit, pekl se nám beránek sladký. O Velikonočním pondělí se pak jedla hlavně jídla z vajec, protože vejce bylo symbolem znovuzrození. Nejklasičtější je ale nádivka s uzeným masem a mladými bylinkami, kterou si můžete připravit podle našeho receptu.
-
Candát na kmíně
Candát je jedna z nejchutnějších sladkovodních ryb. Jednoduchá úprava, kdy hlavním kořením je kmín, je oblíbenou specialitou ze Šumavy. Výbornou přílohou je teplá sezonní zelenina a opečený brambor.
-
Bažant na víně
Bažant má navíc kromě výborné chuti i výživově velmi vhodné složení masa. Obsahuje totiž jen velmi málo tuku, ale naopak spoustu antioxidantů. A protože celý život žije pouze v lesích a na polích, jde vlastně o bio maso!
-
Brambory na loupačku s bylinkovými tvarohy
Nové brambory vařené ve slupce s ochuceným tvarohem jsou výborným lehkým letním hlavním jídlem.
-
Drůbeží játra na cibulce
Tato specialita se vařila hlavně v Praze, kuřecí nebo krůtí játra s hnědým výpekem z vyrestované cibulky se podávala s čerstvou houskou jako vydatná svačina nebo s rýží jako hlavní jídlo.
-
Králík načerno
Severní Morava hraničí s Polskem, a tak není divu, že se odtud inspirace vloudila do místní kuchyně. Polské ovocné polévky zná aspoň z vyprávění snad každý, vy však budete sladkou chuť švestek, perníku a rozinek testovat ve spojení s jemným králičím masem. Otevřete láhev vína pro doladění omáčky a zbytkem zapíjejte.
-
Valašský zoftový guláš
Záleží jen na vás, zda se jej rozhodnete servírovat jako hlavní jídlo nebo jako přesnídávkovou polévku. Správně by se měl vařit na otevřeném ohništi pod širým nebem, aby získal uzenou příchuť od doutnajícího dřeva. Skvěle si ale určitě pochutnáte i na guláši vykouzleném na klasickém sporáku
-
Lázeňské zadělávané jehněčí s houbami
Jehněčí maso bylo jistě oblíbené mezi hosty přijíždějícími do lázní řešit zdravotní obtíže, protože je dietní. Obsahuje velmi malé množství tuku, který v něm však rychle chladne a narušuje jeho delikátně lehkou chuť. Při servírovaní proto nezapomeňte na nahřáté talíře. Regionální specialita západočeských lázní.
-
Bramborové knedlíky plněné uzeným masem
Na popsání hesla „knedlík“ bychom v encyklopedii české gastronomie potřebovali několik stránek. Bramborové knedlíky s uzeným by tu určitě měly čestnou pozici, nicméně mnohem lepší než o nich číst a psát, je vařit a ochutnávat…
-
Telecí na paprice
Telecí paprička byla v dobrých hospodách vždy na jídelním lístku. Podávala se jen s houskou jako svačinový "gáblík" nebo se širokými nudlemi, krupicovými noky nebo s rýží v poledne.
-
Hovězí pečené na pivě
Pivo a Plzeň to jsou téměř synonyma. Nejspíš vás tedy nepřekvapí, že nápoj zlaté barvy nechybí mezi ingrediencemi této krajové speciality. Marinované hovězí maso s říznou omáčkou si nejlépe vychutnáte ve společnosti nadýchaného houskového knedlíku a samozřejmě dobrých přátel. Regionální specialita z okolí Plzně.
-
Jemná rybí polévka
Tuto rybí polévku kdysi ve stříbrných mísách podávali o svátcích šlechticům. Zhýčkané aristokratické jazýčky požadovaly to nejlepší, takže nejde o žádnou rychlovku, ale o důkladně uvařenou polévku, v níž se mísí chuť zeleniny, koření a ryby.
-
Bramborové placky s povidly a mákem
Bramborové placky zvané též lokše, laty nebo patenty se svojí tenkostí podobají palačinkám. Dají se využít i na slano, balí se do nich husí játra nebo se podávají k pečené huse.
-
Bramborové knedlíky plněné trhaným husím masem
Recept z bohatšího kraje, kde si mohli to vzácnější, čím je bezesporu maso, dovolit schovat do levných brambor. Nebo spíše důkladná práce pečlivých hospodářů, kdy se vše elegantně spotřebuje do posledního kousku masa a kapky sádla. Tímto postupem dokážeme efektivně zpracovat celou husu i s výpekem. Popravdě, recept musel vzniknout v momentu, když kuchař koukal po martinských hodech na všechny zbytky po vykostění pečených hus. A přemýšlel, co s tím nadělením Recept z kuchařské knihy: Recepty ze Zájezdního hostince U Jiskrů Foto: Renata Muchová
-
Candát na červené čočce
Klasická a velmi rychlá úprava českých sladkovodních ryb. Místo candáta si dosadíme kapra, štiku nebo pstruha, pokmínujeme, důkladně opečeme a podáváme.
-
Jelení medailónky se zelím
Může mít něco společného jelen, pálenka a víno? Kdepak, nejde o myslivce posilněného alkoholem, ale o zajímavý recept na přípravu zvěřiny. Jelení steaky oflambujeme na pálence, podlijeme vínem a podáváme s pikantním červeným zelím. Taková kombinace zaručeně žádného milovníka dobrého jídla nezarmoutí. Tato úprava zvěřiny je regionální specialitou ze Šumavy.
-
Bílé fazole nakyselo
Fazole díky vitamínům a stopovým prvkům prospívají našemu zdraví, v oblíbené variaci na kyselo ještě navíc výborně chutnají. Podáváme se smaženými cibulovými kroužky a sázeným vejcem. Regionální specialita z Vysočiny.
-
Knoflík
Zapomeňte na šití, jehly a nitě, tuhle dobrotu stačí položit na talíř. Palačinkový „dort“ prokládaný vrstvami špenátu a telecího mozečku korunuje poleva ze strouhaného sýra, který se při zapékání v troubě krásně rozteče. A rozdělte se raději s ostatními, aby vám vydržel knoflík od kalhot! Knoflík je regionální specialitou střední Moravy
-
Králík s omeletou a červeným zelím
Králík s bylinkami, dušené červené zelí, a k tomu jako netradiční příloha bramborové omelety. Nezní to jako dokonalé spojení? Regionální specialita z okolí Prahy.
-
Bejlík z husích prsou
Pod staročeským názvem pro husí prsa bez kůže se neskrývá nic jiného než právě tento drůbeží pokrm. Na svůj příděl dušeného masa prošpikovaného česnekem a čerstvým zázvorem se mohou těšit nejen vaše chuťové, ale i čichové buňky. Jeho výrazné aroma skvěle doplní brambory a kysané zelí.
-
Zapečené klobásy frenštátské
Do kynutého těsta v tomto receptu nedáme zavařeninu ani ovoce, ale kvalitní domácí klobásku. Takový nedělní moučník pro muže.
-
Jehněčí medailonky v zelenině
Jehněčí maso se jedlo již v mladší době kamenné. Nebudeme vás však nutit do tehdejšího opékání nad ohněm. Náš návod na přípravu je určen pro pohodlí moderní kuchyně, a tak vám postačí sporák a hlubší pánev. Pokrmem, který vyniká jemnou vůní a výtečnou chutí, můžete směle pohostit každého gurmána. Regionální specialita střední Moravy.
-
Domácí sekaná
Pokud už máte v oku a ruce správné poměry surovin, dokážete ze sekané vykouzlit pokrm, který chutná stejně dobře na talíři s bramborem a okurkou, nebo jako svačinka mezi chleby.
-
Telecí kýta po pražsku
Telecí maso obsahuje málo tuku a je lehce stravitelné. Můžete ho tedy směle servírovat i dětem, nemocným či dokonce tchýni úzkostlivě sledující svou linii. Náš recept sice není díky použití másla úplně dietní, ale jemnost masa z kýty určitě ujistí každého strávníka o správnosti jeho výběru.
-
Hovězí maso na zázvoru
Voňavá pochoutka z červeného masa stojí za hřích! Pikantní pečeně se zázvorem je výborná s bramborovým knedlíkem. Tato úprava hovězího masa je regionální specialitou z Vysočiny.
-
Houbový Kuba
Kroupy, z nichž se Kuba připravuje, bývaly v minulosti běžnou součástí jídelníčku. Dnes je vytlačila rýže a kroupy si většina z nás dá pouze o Vánocích v podobě tradičního Kuby. A mnozí ani to ne... Je to škoda, protože kroupy jsou zdravé i chutné – a Kubu lze připravit i kdykoli jindy během roku, třeba i s čerstvými houbami. Protože se jedná o vegetariánské jídlo, můžete si ho o Štědrém dnu dopřát i k obědu, a to beze strachu, že neuvidíte zlaté prasátko.
-
Bramborové knedlíky se švestkami a perníkem
Ovocný knedlík je bezesporu symbol českého léta. Pojďte si vyzkoušet méně časté bramborové těsto, které vám společně se strouhaným perníkem zajistí exkluzivní chuťový zážitek.
-
Kapří hranolky
Pro všechny, kdo rádi vaří a nebojí se experimentovat, je tu tradiční česká ryba připravená netradičním způsobem. Sliby se mají plnit o Vánocích, ale smažený kapr chutná celý rok! Tato úprava kapra je jihočeskou regionální specialitou.
-
Kančí se šípkovou omáčkou
Šípková omáčka je staročeskou specialitou. Sladkokyselá omáčka se výborně hodí k veškeré zvěřině, ale nejlépe se snoubí s mladým kančím masem.
-
Bramborové placky s kapustovým ragú
Dozlatova usmažené bramborové placičky si v tomto receptu doplníme kapustovým ragú připraveným z hub, špeku a smetany. Regionální specialita z Vysočiny
-
Smažené dršťky
Dříve, než jste mohli tento kulinářský klenot podávat, museli jste strávit v kuchyni poměrně dlouhou dobu. Aby se totiž dršťky zbavily charakteristického zápachu a nečistot, musí se nejméně třikrát převařit v čisté vodě. Dnes již koupíte dršťky vyprané a předvařené, které 20-30 minut povaříme. Pak už stačí jen rychle obalit, osmažit a odměnit se za nekonečné čekání nad hrncem. Tato úprava je regionální specialitou západních Čech.
-
Králík v šouletu
Jak dobře víme, šoulet je tradiční židovské jídlo připravené z hrachu a krup. Jak asi chutná ve spojení s českým králíkem? Vyzkoušejte sami, příprava je jednoduchá a rychlá. Regionální specialita z Plzeňska.
-
Doubičtí rarášci
Doubičtí rarášci jsou vyhledávanou specialitou v Českém Švýcarsku. Kuřecí kousky obalené v bramborovém těstíčku jsou opravdu delikátní!
-
Jehněčí kýta s pohankovým kubou a liškami
Libové jehněčí maso si v tomto receptu můžete připravit po způsobu nejlepších restaurací: s pohankou a restovanými liškami. Regionální specialita východní Moravy.
-
Hronovská pečeně na zázvoru
Lehce pálivá chuť zázvoru, sladký med a vůně hřebíčku dodávají vepřovému masu exotický nádech. Že jste správně ve východních Čechách, poznáte podle přílohy, kterou je poctivé dušené zelí a domácí bramborový knedlík. Časově náročnější přípravu vám bohatě vynahradí skvělý kulinářský zážitek! Tato úprava vepřového masa je východočeskou regionální specialitou
-
Španělské ptáčky z telecího masa
Co dalo Španělsko české gastronomii? Přece španělské ptáčky! Ale buďme přesní, název sice svádí, nicméně recept samotný byste v hispánské kuchyni marně hledali. Jedna legenda praví, že tuto specialitu vařil kuchař v hospodě U Španěla a chodil na ní proslulý hoteliér a restauratér Šroubek, který španělského ptáčka obohatil o vařené vejce a také proslavil.
-
Hovězí maso na majoránce
Majoránku používali kuchaři už v antice a i v české kuchyni jde o velmi oblíbené koření. Úpravy mas na majoránce jsou českou specialitou, a to nejen hovězí, ale i skopové nebo jehněčí maso, v jiných kuchyních je nenajdete. V tomto pražském receptu majoránka krásně provoní hovězí maso.
-
Kapr smažený s bramborovým salátem
Zatímco nad houbovým Kubou se mnohý ošklíbá, smaženého kapra s bramborovým salátem má na štědrovečerním stole naprostá většina českých domácností. Spolu se zdobením vánočního stromečku je to snad nejrozšířenější tradice – a přitom obě jsou poměrně mladé: Stejně jako ozdobené smrčky, i kapr se salátem se u nás objevily až v polovině 19. století.
-
Bramborové taštičky
Jakmile se jednou naučíte klasické bramborové těsto, můžete z něj připravovat řadu vynikajících a jednoduchých jídel. Jedním z nich jsou i taštičky plněné povidly a sypané strouhankou. Tato specialita je z východních Čech.
-
Kapr Jordán
Jihočeská specialita, kde se netradičně používá k podlití ryby červené víno a k ochucení citronová šťáva.
-
Křepelka plněné hříbky
Zatímco křepelčí vejce jsou již poměrně dostupná, sehnat tohoto drobného ptáčka pro přípravu pokrmu hodného králů je stále ještě oříšek. Lov divokých křepelek ve volné přírodě je u nás totiž zakázán. Pokud se vám ji přece jen poštěstí „ulovit", vězte, že pochází buď z domácího odchovu nebo ze zahraničí
-
Bramborák
Nejdůležitější rada pro přípravu bramboráků? Servírovat rovnou z pánve! Křupavou bramborovou placku si dokonale vychutnáme ještě horkou, čím déle ji necháme odpočívat, tím víc změkne a ztratí tak své nejlepší přednosti
-
Uzený jazyk s perníkovou omáčkou
Velmi zajímavá a chutná úprava hovězího jazyka z oblasti severní Moravy.
-
Králík na smetaně
Divocí králíci jsou dnes v naší přírodě k vidění spíš vzácně, a tak si pro tento recept vystačíte s jeho domácím příbuzným. Když k němu přidáte to správné koření, bude výsledek neméně skvělý. A protože jsme na jižní Moravě, nemůže v lahodné smetanové omáčce chybět trochu vína.
-
Dvojitá slepice
Ptáte se, jak nasoukat jednu slepici do druhé? Buďte bez obav, takové krkolomné kousky v kuchyni zkoušet nemusíte. Tuto specialitu totiž uvaříte z jediného kousku drůbeže. Tajemství její dvojitosti spočívá v úpravě masa. Polovinu prošpikujete a dopečete v troubě, zatímco druhá se bude dusit na másle na plotně. Regionální specialita východních Čech.
-
Jehněčí hřbet se škubanci a trnkovou omáčkou
Než dostaneme toto jídlo z plotny na stůl, bude to chvilku trvat. Dobré věci chtějí svůj čas a talíř vonící rozmarýnem, slaninou a švestkami nás za námahu odmění opravdu do sytosti. Tento recept je specialitou východní Moravy.
-
Krkovice plněná kysaným zelím
Zelí našlo v krkonošském jídelníčku široké využití. V tomto případě jej použijeme jako nádivku do krkovičky, kterou navíc naložíme do speciální pivní marinády. Už cítíte, jak maso krásně křehne a rozplývá se na jazyku?
-
Hovězí roštěná na česneku se špenátem a bramborovým knedlíkem
Jemné hovězí maso se snoubí s pikantností česneku, který se znovu objevuje jako nositel chuti u přílohového špenátu.
-
Bramborové šišky, hrušková pracharanda a hrušková zmrzlina s mákem
Jestli recept čte a chystá se ho připravit skutečný potomek praotce Čecha, tak musí vyplavat na povrch jeho nesmazatelně zakořeněná závislost na chuti a vůni obyčejných, na tálu opečených, bramborových šišek. Tak jak nám je dělávaly naše babičky a prababičky, protože brambory k nám prostě tak nějak patří, a po většinu času byly v hojnosti. Foto: Renata Muchová, receptura z knihy Recepty ze zájezdního hostince
-
Kapr na modro
Česká ryba číslo jedna-to je určitě kapr. Jeho chov má v Čechách a na Moravě už několik staletí dlouhou tradici. Obdobně starý je i recept na jeho přípravu. Kapr na modro je jedna z nejstarších zaznamenaných úprav.
-
Srnčí medailonky pod ořechovou krustou s dušenými jablky a hruškami
Zvěřina je pro malý obsah tuku považována za velmi dobře stravitelné maso a srnčí se u nás těší vůbec největší oblibě. Milovníci „myslivecké kuchyně“ tento sváteční recept z Českého ráje určitě ocení.
-
Bramborové škvarkové knedlíky
Brambory byly dlouho nejsnáze dostupnou surovinou, a proto se z nich vařilo mnoho dnes již zapomenutých pokrmů. Brambory, čerstvě umleté škvarky a pár vajec stačí pro přípravu tohoto vynikajícího a jednoduchého receptu ze střední Moravy.
-
Vařený hovězí jazyk se sardelovou omáčkou
Příčí se vám vzít do úst to, co už tam jednou někdo měl? V tomto případě určitě udělejte výjimku. Nejenže hovězí jazyk patří mezi delikatesy, ale navíc se díky jeho nízké kalorické hodnotě nemusíte při konzumaci vůbec omezovat. Ale pozor - sardelová omáčka se smetanou zrovna dietní není. Tato úprava je regionální specialitou ze severní Moravy
-
Králík s nádivkou
Pečínka je sice výborná, ale těch kalorií… U králičího masa se výčitek bát nemusíte, a pokud si jej naplníte jemnou nádivkou z vajec a žemlí, ještě si skvěle pochutnáte.
-
Husí drůbky na paprice
Že je pečená husa vrcholem hodování o posvícení, je všeobecně známé. Lahůdkou jsou ale také husí drůbky, které si připravíte s jemnou paprikovou omáčkou. Vynikající budou s houskovým knedlíkem nebo bramborovými noky. Toto jídlo je regionální specialitou východočeského kraje.
-
Jehněčí pro Edwarda VII.
Anglický král Eduard VII. si Mariánské Lázně opravdu oblíbil – navštívil je desetkrát. Uznávaný lev salonů, který udával módu celé Evropě, si potrpěl i na dobré jídlo. Lázeňští kuchaři se předháněli ve specialitách, které pro mlsného prince připravovali – a toto je jedna z nich.
-
Litoměřický závitek
Úhledný závitek, který v sobě skrývá zelnou náplň s párkem, dovede rozjasnit tvář každého jedlíka. Díky šťávě ze zelí maso zkřehne a získá pikantně nakyslou chuť. Abyste vydatné jídlo odlehčili, podávejte s bramborami upravenými podle libosti. Tato úprava vepřového masa je regionální specialitou severozápadních Čech.
-
Hovězí roštěná na liškách
Roštěnky na houbách patřily vždy ke specialitám na jídelních lístcích dobrých restaurací. Lišky, žluté chutné houby, které po letech znovu začaly růst v našich lesích, potěší nejen houbaře, ale i milovníky dobrého jídla.
-
Dukátové buchtičky
Buchtičky připomínající sadu kostek vybízejí malé i velké designéry k tvorbě těch nejkrásnějších obrazů pro jejich chuťové pohárky. Vzniklé umělecké dílo pak už jen stačí dozdobit přelivem z krémové vanilkové omáčky a zamilovaná pochoutka dětí i dospělých je hotová! Foto: restaurace Pivovar Národní
-
Kapr dle Petra Voka
V kraji rybníků rozhodně nemůže na talíři chybět dobrota z vodní říše. Pravého českého kapra určitě seženete, i pokud nemáte zrovna čas či rybářský lístek, abyste ho ulovili sami. Vyzkoušejte si z něj připravit pokrm, který možná jídával na svém panství sám pan Petr Vok z Rožmberka. Tato úprava je regionální jihočeskou specialitou.
-
Srnčí na divoko s chlupatými knedlíky
Pokud náhodou v rodině nemáte nimroda, máte s největší pravděpodobností zvěřinu na talíři jen párkrát do roka. Ale když už se dostanete k její přípravě, musí stát výsledek za to. V našem receptu si k srnčímu masu připravíme božsky vonící omáčku s brusinkami a chlupaté knedlíky.
-
Čočka na kyselo
Nejoblíbenější luštěnina naší domoviny se dá připravit mnoha způsoby. Nejvíce oblíbenou a frekventovanou v českých kuchyních je právě čočka nakyselo. Nejvíce s podává se sázeným nebo ztraceným vejcem, v některých krajích s uzeným masem nebo s klobásou, či opečeným párkem.
-
Vepřové ledvinky na slanině
Restované ledvinky nesměly chybět v nabídce žádné pražské hospody a poznal se podle nich dobrý kuchař. Podávaly se jako dopolední svačinka, jen s chlebem, nebo s rýží jako hlavní jídlo. Je to sice specialita poněkud pracnější, ale výsledek za trochu úsilí určitě stojí.
-
Kachní prsa po šumavsk
Netradiční způsob úpravy kachny se bude jistě zamlouvat všem, kteří dávají oproti klasické variantě se zelím a knedlíkem přednost lehčím jídlům. Nasládlá chuť sušeného ovoce a dezertního vína se dokonale snoubí s kachním masem, a tak této kombinaci žádný gurmán rozhodně neodolá! Tato úprava kachny je regionální specialitou ze Šumavy.
-
Moravský vrabec
Jsou jídla tak spjaté s národní kuchyní, že ani není možné překládat doslova jejich název do jiných jazyků. Moravský vrabec by sice mohl být překladatelský oříšek, ale jednotlivé ingredience hovoří jasně: pečené vepřové maso, špenát nebo kysané zelí a bramborový knedlík. Prostě moravská pochoutka.
-
Guláš pražského uzenáře
Ptáte se, v čem je rozdíl mezi běžným hovězím gulášem a tímto, když základ receptu je stejný? Tato gulášová variace sází na výběr z uzenářských dobrot, a tak je známá klasika navíc ověnčená jemnou šunkou, voňavou klobáskou, řízným křenem a křupavou cibulkou. A určitě se s ní zavděčíte všem gulášovým fandům! Regionální pražská specialita.
-
Kynutý borůvkový knedlík se žahourem
V každém kraji se vaří jiný druh ovocných knedlíků. V chudších krajích se knedlíky většinou vařily z kynutého těsta a aby se strávníci nasytili, dělaly se velké. Protože například v Krkonoších, odkud tento regionální recept pochází, bylo vždy dostatek lesních plodů, tak se knedlíky nejen ovocem plnily, ale také se z nich dělala omáčka a tou se knedlík přeléval, ta borůvková se jmenuje žahour.
-
Kapr smažený s bramborovým salátem
Zatímco nad houbovým Kubou se mnohý ošklíbá, smaženého kapra s bramborovým salátem má na štědrovečerním stole naprostá většina českých domácností. Spolu se zdobením vánočního stromečku je to snad nejrozšířenější tradice – a přitom obě jsou poměrně mladé: Stejně jako ozdobené smrčky, i kapr se salátem se u nás objevily až v polovině 19. století.
-
Zaječí stehno na smetaně s karlovarským knedlíkem
Zatímco recept na národní specialitu, kterou je svíčková, počítá s hovězím, západočeská varianta sází na zaječí stehna. Zbytek už ale zůstává věrný osvědčené klasice - smetanová omáčka s pasírovanou kořenovou zeleninou se vine k masu a zlehka se vsakuje do nadýchaných karlovarských knedlíků s petrželkou. Regionální specialita západočeských lázní.
-
Čočkový prejt s jáhly
Naši předkové neznali potravinové doplňky ani detoxikační kúry, a přesto neměli trávicí potíže jako řada z nás. Velkou zásluhou na tom měl jejich jídelníček, který obsahoval hodně luštěnin a obilovin. Zkuste to jako oni a ochutnejte lahodnou směs oblíbené čočky s méně obvyklými jáhly. Regionální specialita z jižní Moravy
-
Zadělávané drštky
Pražská specialita, která nesměla chybět v žádné hospodě. Na tento "gáblík" , který se podával jen tak s čerstvou houskou již od rána, chodili nejen dělníci, ale i bankovní úředníci.
-
Kachna pečená na ovoci se zázvorovým zelím a karlovarským knedlíkem
Málokteré jídlo se tak hodí ke slavnostním příležitostem jako pečená kachna. Servírovanou s výtečnou ovocnou omáčkou a jemným karlovarským knedlíkem ji svým hostům nabídnete jako malou exkurzi po kulinářském ráji. Tato úprava kachny je specialitou ze západních Čech.
-
Smažené řízky
Řízek je česká klasika, bez níž si většina z nás neumí představit nedělní oběd. Je králem našich pokrmů na cesty, řízek si vždycky přibalíme při toulkách nejen po vlastech českých... Dají se připravit na mnoho způsobů třeba královské řízečky (přidáním zázvoru), se sýrem (jako napodobenina francouzského pokrmu gordon bleu) nebo ty nejoblíbenější klasické v trojobalu
-
Karlovarský guláš
V pokrmu pocházejícím ze známého lázeňského města nehledejte příchuť blahodárných minerálních vod. Místo nich v guláši najdete energeticky podstatně vydatnější smetanu, kterou můžete ještě „podpořit“ knedlíkem (jak jinak než karlovarským) či máslovými nočky. Procházka po kolonádě bude pak velmi vítaná!
-
Lívance s teplým ovocem
Lívance si udělejte jako dezert nebo hlavní jídlo. Dozlatova osmažte lívancové placičky, přidejte lesní ovoce, ozdobte šlehačkou a sklízejte zasloužený obdiv.
-
Pstruzi plnění houbami
Pstruhy s houbami se blýsknete jak při grilovací party, tak i nedělním obědě. Příprava tohoto zdravého a chutného jídla vám navíc zabere jen půlhodinku. Tato úprava pstruha je regionální specialita Šumavy.
-
Houbový Kuba
Kroupy, z nichž se Kuba připravuje, bývaly v minulosti běžnou součástí jídelníčku. Dnes je vytlačila rýže a kroupy si většina z nás dá pouze o Vánocích v podobě tradičního Kuby. A mnozí ani to ne... Je to škoda, protože kroupy jsou zdravé i chutné – a Kubu lze připravit i kdykoli jindy během roku, třeba i s čerstvými houbami. Protože se jedná o vegetariánské jídlo, můžete si ho o Štědrém dnu dopřát i k obědu, a to beze strachu, že neuvidíte zlaté prasátko.
-
Kuřecí jáhlové rizoto
Chutná a zdravá kombinace jáhel, kuřecího masa a zeleniny. Skvělý tip pro vyznavače zdravého životního stylu!
-
Slezské království nebeské
Dlouze pečený bůček s omáčkou z ovoce a s jadrnou chutí jeřabin. Výborná regionální specialita z oblasti Slezska.
-
Plzeňský karbonát
Pochoutka, jejíž existenci neopomněl Bohumil Hrabal ve své próze Magická Praha, míří do vaší kuchyně! V pokrmu určeném pro pořádné chlapy nechybí chmelový mok. A aby byl pořádně výživný, je masový základ pro jistotu ještě obložen párky. Nejvhodnějším nápojem na zapití je pak samozřejmě pivo. Jak již název napovídá, jedná se o specialitu z Plzně.
-
Nudle s mákem
Široké nudle s s cukrem a máslem jsou oblíbené u dětí i dospělých. S mákem jsou prý specialitou z Hané, ale třeba v Krkonoších se nudle posýpají mletými ořechy a sever Moravy na nudle zase drobí měkký tvaroh.
-
Plněný pstruh zeleninou s bramborovými špalíčky
Dobře připravená rybí specialita je malý chuťový zázrak. Když si k pstruhovi připravíme zeleninovou nádivku ovoněnou rozmarýnem, jsme na dobré cestě okouzlit kulinářským umem všechny hosty? Tato úprava pstruha je regionální specialitou Krkonoš
-
Kontrabáš
Krajová specialita z tradičních surovin našich předků - brambor, pohanky a ovčího sýra. Regionální specialita východní Moravy.
-
Kuřecí stehna dle „dobré hospodyňky“
Jak už název napovídá, při výběru tohoto pokrmu nemůžete sáhnout vedle. Z několika málo surovin a v rekordním čase vykouzlíte skvělou večeři pro očekávanou návštěvu. A zatímco se stehýnka pěkně pečou, dům prostupuje libá vůně slaniny a žampionů, vy můžete v klidu chystat slavnostní tabuli. Tato úprava kuřete je pražskou specialitou.
-
Šulky aneb zelné závitky
Zkuste odolat a nechte si něco z oběda i na druhý den. Uvidíte, že vám závitky s rýží budou chutnat možná ještě víc, když dojde k dokonalenému propojení chutí. S přílohou si v tomto případě nemusíte dělat starosti - stačit vám bude jen bílý chleba. Regionální specialita z Krkonoš.
-
Rajská omáčka s hovězím masem
Obyčejné jídlo, které se dá připravit neobyčejným způsobem. Rajskou najdeme v jídelníčku školní kuchyně stejně jako v luxusní restauraci, a tak i podle naturelu mistra vařečky může jít o kulinářský zážitek nebo jen o jídlo, které neurazí, ani nepotěší…
-
Nudlový kugl
Původně tradiční nudlový nákyp, který si vařili židé z východní Evropy. S upravenou recepturou přijde toto sladké a jednoduché jídlo k chuti i vám. Toto jídlo je regionální specialitou ze severozápadních Čech.
-
Pečená husa
Staré české pořekadlo o Martinovi na bílém koni, na jehož svátek končí období polních prací a přichází zima, zná asi každý. Víte ale také, že se jednalo o svátek veselý a bujarý, který dal vzniknout také přísloví „Na svatého Martina, kouřívá se z komína“? Lidové moudro dokonce varuje, že kdo v tento den ani neochutná martinskou husu, bude celý příští rok hladovět!
-
Vepřová krkovička pečená v rozmarýnovém sádle s česnekem
Pořádný kousek vepřového se nedá představit bez česnekového aroma a rozmarýn patřil k oblíbeným staročeským kořením. Přidáte-li oboje do rozehřátého sádla, vůně kuchyně našich předků krásně prostoupí masem. Aby byla iluze dávných časů dokonalá, doplňte kroupami nastavovanou kaší a zapíjejte pivem. Tato úprava vepřového masa je regionální specialitou českého severu.
-
Svíčková na smetaně
Co se vám vybaví, když se řekne „typické české jídlo“? Ať už cokoliv, svíčková bude pravděpodobně v první pětce. Možná i proto se o ten jediný a pravý recept na ni vedou tak vášnivé spory. Vedou se o to, zda maso péct zvlášť, nebo dusit se zeleninou, zda se má přidávat hořčice a zda omáčku nakonec rozmixovat, nebo propasírovat. Zkrátka, kolik kuchtíků, tolik receptů. Ještě že se shodneme na tom, že se toto jídlo má podávat s knedlíkem.
-
Pohančená kaše s mlékem
Vápník, zinek, selen, železo, mangan, fosfor, draslík, měď… Lekli jste se, že jste se omylem začetli do nějaké chemické receptury? Nemusíte se obávat, k uvaření této kaše laboratoř potřebovat nebudete. Všechny uvedené prvky a vitamin B k tomu totiž obsahují pohanková semínka.
-
Knedlíky s vejci s okurkovým ragú
Každý z nás vzpomíná na chutě svého dětství. Na svíčkovou od babičky nebo maminčin bramborák. Určitě si ale celé generace čtenářů této kuchařky vybaví naprosto nenápadný a opomíjený pokrm. Jídlo, které všem udělá spoustu radosti, a jak se říká – zahraje hodně muziky za málo peněz. Knedlíky s vejci nejsou úplně jednoduché Protože nejdůležitější vlastnost této speciality je krásná křupavost opečeného knedlíčku snoubící se s vlahostí vajec a všeho ostatního. Jazýček mlsounů totiž vždy dobře pozná ten správný výsledek – knedlík nesmí být nikdy rozmáčený a vajíčka vysušená. To je základ přípravy tohoto jídla.
-
Koprová omáčka s vejcem
Koprovka patří mezi české omáčkové stálice. Ve variantě s knedlíkem a vejcem ji můžeme pasovat na národní bezmasé jídlo.
-
Pečená kachna s bramborovou nádivkou
Klasický recept našich babiček na pečenou kachnu není náročný na přípravu, ale na čas. Tajemství úspěchu spočívá v pozvolném pečení a odebírání jemného tuku. Ke kachně již nepodáváme žádnou přílohu, nahrazuje ji krásně vláčná, a přitom úžasně křupavá bramborová nádivka. Tato úprava kachny je specialitou ze severozápadních Čech.
-
Vepřový bůček s pražskou nádivkou, kapustou a bramborovými plackami
Dozlatova upečený bůček s chutnou nádivkou zahřeje u srdce každého milovníka tradiční české kuchyně. Pravda, není to žádná dieta, ale jednou za čas si toto potěšení rádi dopřejeme. Tato úprava vepřového masa je regionální specialitou z Prahy.
-
Uzený jazyk s perníkovou omáčkou
Velmi zajímavá a chutná úprava hovězího jazyka z oblasti severní Moravy.
-
Smažená jablíčka
Vynikající hlavní jídlo nebo dezert. Připravovala se všude tam, kde bylo dostatek jablek. Dospělí si jablíčka polévali vinným šodó, pro děti zase byla tato varianta s vanilkovým krémem. Vynikající jsou i obalená ve skořicovém cukru.
-
Krkonošské zelníky
Zelné placky zvané zelníky najdeme v české regionální kuchyni v mnoha podobách. Někde se dělají z bramborového těsta, v Krkonoších jen z mouky a vajec. Nesmí však chybět kysané zelí!
-
Pečená kachna
Gastronomie podléhá aktuálním trendům stejně jako móda. Naštěstí jsou jídla, která se stále vaří bez ohledu na to, co je právě v kurzu. Pečená kachna s domácím knedlíkem a zelím k nim patří a po zásluze ji můžeme řadit mezi evergreeny české kuchyně
-
Vepřová panenka plněná sušenými švestkami s bylinkovými brambory
Šťavnaté maso, které lze připravit na mnoho způsobů? Kdo říká „vepřová panenka“, hádá správně. V tomto receptu si k jemnému masu přidáme ještě marinované švestky a ořechy a rozehrajeme tak neodolatelnou symfonii chutí a vůní.
-
Vařený hovězí jazyk se sardelovou omáčkou
Příčí se vám vzít do úst to, co už tam jednou někdo měl? V tomto případě určitě udělejte výjimku. Nejenže hovězí jazyk patří mezi delikatesy, ale navíc se díky jeho nízké kalorické hodnotě nemusíte při konzumaci vůbec omezovat. Ale pozor - sardelová omáčka se smetanou zrovna dietní není. Tato úprava je regionální specialitou ze severní Moravy
-
Smažené švestky
Švestky jsou prý nejlepší v tekutém stavu, ale bylo by škoda nevyzkoušet recept, ve kterém se švestky nejdříve marinují, pak smaží a nakonec ještě pokapou rumem. Sladká delikatesa ze severní Moravy.
-
Smažený chřest
„Pusťte chřest do své kuchyně!“ vyzýváme všechny tímto jednoduchým receptem. Chřest se na českých talířích neobjevuje příliš často, přitom jde o lahůdku, která se pyšní širokou škálou zdraví prospěšných látek. Tato úprava je regionální specialitou z jižní Moravy.
-
Pečené kuřátko na jablkách s jemnou jalovcovou omáčkou
Naši předkové věřili, že budou-li nosit při sobě jalovcovou větvičku, ochrání je před nemocemi. Výrazné aroma této dřeviny najdete také ve vyhlášeném slovenském alkoholickém nápoji – borovičce. My ale zůstaneme u jídla a na západě Čech, odkud pochází toto voňavé kuřátko plněné jablky.
-
Vepřová pečeně s knedlíkem a se zelím
Přestože podobné jídlo si dopřávají i v Rakousku a Bavorsku, pouze u nás má tak hravé pojmenování – vepřo knedlo zelo. A co si budeme povídat, pouze u nás ho lze zapít opravdu dobrým pivem! Přestože na talíři tohle jídlo vypadá opravdu složitě, jeho příprava zase až tak složitá není. Je pouze potřeba načasovat všechny kroky přípravy tak, aby bylo vše hotovo najednou a mohlo se servírovat. S naším receptem to ale určitě zvládnete!
-
Vařené hovězí maso s okurkovou omáčkou
Omáčky různého typu jsou jedním z poznávacích znaků české kuchyně. Nejčastěji je na talíři objevíme ve spojení s hovězím masem. Tak je tomu i v tomto případě, který dokazuje, že omáčky je možné připravit z prakticky veškeré zeleniny. Tato omáčka je regionální specialitou severozápadních Čech.
-
Staročeské čápy s mákem
Typický staročeský recept s prapodivným názvem je speciální pochoutkou pro mlsné jazýčky.
-
Smažený sýr
Smažený sýr je českou specialitou, jejíž obdobu byste v cizině hledali jen stěží. Základem pro úspěch je použití kvalitního sýra. Klasikou je eidam nebo hermelín, zajímavou chuť má i Blaťácké zlato a pro doopravdové labužníky je zde smažená Niva.
-
Vepřové koleno pečené na černém pivě
Vynikající specialita ve které se snoubí jemnost vepřového masa s mírně nahořklou chutí piva.
-
Škubánky
Škubánky jsou starý postní pokrm, i když si je jako specialitu nárokuje východočeský kraj,najdeme je v různých podobách skoro ve všech krajích. Sypou se mákem, nebo se na ně dávají povidla, někde se mastí máslem, v dalším kraji se zase opékají na sádle. Mají také různé názvy, na východě to byly trpálky, šuska a šuterka na Táborsku, nebo velmi rozšířený kucmouch.
-
Smažené tvarůžky s lepenicí
Touto pikantní pochoutkou potěšíte nejen strýce z Olomouce a navíc si vyzkoušíte přípravu lepenice. Tu si ostatně můžete uvařit i samostatně: šťouchané brambory s kysaným zelím a cibulkou poslouží jako rychlá večeře. Regionální specialita ze střední Moravy.
-
Uzená pečeně s hráškovou kaší
Mají vaši malí strávníci nejraději hamburgry s kečupem a vy už vážně nevíte, čím se jim zavděčit? Neházejte hrách na stěnu! Raději jej uvařte v uzeném vývaru a obložte plátky kouřem vonícího masa. Tato úprava uzeného masa je regionální specialitou Českého ráje.
-
Tvarohové knedlíky s perníkovou omáčkou
Kdysi se perníky připravovaly podle tajných, pečlivě střežených receptur. Většinou bývaly velmi složité a obsahovaly drahé koření, které se k nám dováželo z ciziny. S naším západočeským receptem žádné problémy mít určitě nebudete. Jakmile se do něj pustíte, zjistíte, že je vlastně jednoduchý, ale přesto velmi chutný!
-
Uzené maso s křeno-mandlovou omáčkou
Křenová omáčka patří mezi klasiku české kuchyně. Abychom trochu přispěli k rozšíření vašich chuťových obzorů, nabízíme vám její variantu vylepšenou jemnými mandlemi. Co myslíte, vrátíte se ještě k tradičnímu receptu, nebo vás experimentování na omáčkové téma dokonale uchvátí? Tato úprava uzeného masa je specialitou Českého severu.
-
Tvarohové knedlíky s jahodami
V květnu začíná sezona jahod, která trvá až do června. Na rozdíl od skleníkových jahod bez chuti a vůně, které jsou ke koupi po celý rok, ty ze zahrádek a českých polí, které uzrály na sluníčku, nenapodobitelně chutnají i voní. Nejvíc jim sluší jen jednoduchá a krátká úprava, jako je třeba právě náš recept. Nevařte ale knedlíky zbytečně dlouho, aby jahody zůstaly pevné a šťavnaté.
-
Zapečený houbový guláš v paštičce z listového těsta
Tradice i vznik tohoto receptu jsou obdivuhodné a pochmurné zároveň. Obdivuhodné je to, že jako národ houbařů jsme ochotni i s vidinou nejistého výsledku vstát třeba v 5 ráno a vyrazit na houby. Ponurá v tom, že v dobách hladu nahradily houby dražší maso a pomohly tak přečkat těžší časy. A navíc, krom toho, že si je můžeme v lese nasbírat zadarmo, mají pro nás bezesporu i výborný zdravotní benefit.
-
Zapečené fleky s kapustou
Tato varianta oblíbeného způsobu úpravy těstovin má svou zvláštnost: spojení těstovin s kapustou jen tak neochutnáte. Pokud tento jednoduchý pokrm doplníte zeleninovým salátem, získáte chutný oběd nebo večeři.
-
Uzené maso s povidlovou omáčkou
Ve spojení s uzeným masem nesmělo toto jídlo, které má původ až ve středověku, chybět na žádném svatebním stole. Tuto sladko-slanou variaci chutí doporučují i hodně staré české kuchařské knihy. Jako přílohu podáváme hanácký poškrabe nebo kynuté knedlíky. Tato úprava uzeného masa je regionální specialitou střední Moravy.
-
Východočeské smaženky s jablky
Pěstování brambor se v podhůří dařilo, a tak nemohou chybět ani v dalším tradičním receptu z této oblasti. Do sladké pochoutky kromě zemských jablíček patří také ta obyčejná, nejlépe z vlastní zahrádky. Po rozplývajících se šátečcích se určitě zapráší dřív, než stihnete dosmažit poslední z nich!
-
Žemlové knedlíky s houbami
Kynuté, bramborové, žemlové... ano, řeč je o typické české příloze knedlících. V této variantě si knedlíky ještě zjemníme čerstvými houbami. Regionální specialita z okolí Prahy.