Svatební oslavy v našich certifikovaných restauracích a cukrárnách

Svatební oslavy v našich certifikovaných restauracích a cukrárnách

Vrcholí období svateb, a proto si dnes něco zajímavého řekneme o svatebních dortech. Několikapatrové svatební dorty se na evropských svatebních stolech začaly objevovat až koncem 19.století. Většinou byly pětipatrové, ale hlavně vždy bílé, potažené marcipánem.


Proč měl být dort bílý? Bílá barva je barvou nevinnosti, proto je většinou v bílém i nevěsta. Počet pater by mělo symbolizovat různé etapy života: narození, křest, svatbu, manželský život a smrt. Tří patrový má zase symboliku ve Svaté trojici-otec, syn a Duch svatý.
Dlouho bylo zvykem dát do svatebního dortu dvě zrnka kávy, jedno zrnko pražené a druhé zelené. Kdo ze svobodných hostů našel zrnko hnědé, ten měl v budoucnu vstoupit do šťastného manželství, kdo našel zelené, toho čekal život nezadaného. Důležité vždy bylo i krájení dortu, podle kterého se prý pozná, kdo z manželů bude v rodině velet. Dle pověry by měl první kousek dortu ochutnat ženich a manželé by v žádném případě neměli sníst první patro dortu, to prý přináší smůlu. Naše fotografie dokazují, že krásné svatební dorty umí vytvořit i v našich certifikovaných cukrárnách. Umělecké dílo s několika figurkami je z Cukrárna Buchalovi, jarní svatební dort vytvořili v cukrárna-pekárna Stáňa, klasický dort s ženichem a nevěstou pochází z dílny cukrárna šarlotka.

           

             

Také naše certifikované restaurace nabízejí možnost uspořádat svatební hostinu nebo celou svatbu včetně obřadu: 
Mlýnský domov, penzion Kovárna, Statek 1738, zámek Liblice, hotel Port, U Jiskrů, Triton, Selský dvůr, Grandhotel PuppVenclův statek a další.