Sladká kouzla lásky

Sladká kouzla lásky

Blíží se čas, kdy se koná mnoho svateb, a to se samozřejmě i více peče. Koláče a koláčky, moravské „vdolky“ jsou kulaté, v Čechách se častěji koláčky podobají šátečkům.


Neznalého dávných zvyků a pověr možná překvapí, když uslyší, že někdy svobodný mládenec skoro vyděšeně odmítne nabízený koláček se slovy: “Ne, rohový ne, radši ten z prostředka!“
 
2-kolacky-dvojctihodne.jpg

Proč takový strach z nevinného moučníku? Za vše mohou ustálené a velmi dávné svatební zvyky a pověry, které se udržují v některých krajích dodnes. Víte například, že by nevěsta sama neměla péct svatební koláče na svoji svatbu, ani by je neměla před samotnou svatbou ochutnat, protože jinak bude mít v manželství nouzi a velmi ubrečené děti? V oblasti koláčků to zdaleka nejsou jediné pověry a kouzla. Pokud totiž svobodná dívka, nebo svobodný mládenec ochutná koláč z rohu plechu, nebo speciální malý rohový koláček, který se pro tyto účely peče, do roka se vdá a mládenec ožení. Proto ten strach z rohového koláčku u těch, kteří s ženitbou zrovna moc nespěchají. Toto kouzlo se umocní, když ti, kteří se naopak chtějí vzít velmi brzy, snědí rohový koláč společně, pod stolem a samozřejmě v jednom z jeho rohů. Jak se takový rohový koláček vytvoří? Z těsta se vytvoří čtverečky, u kterých se rohy nakrojí a spojí se do tvaru malého větrníku, ten nejlepší by měl mít také v každém rohu jinou náplň. Ty svatební rohové se ještě zdobí větvičkou zelené myrty. Svatební koláčky také patří to takzvané výslužky, kterou si s sebou domů odnášejí svatebčané. Ale pozor! Rohové koláčky by s sebou měli dostat jen ti svobodní! Jestli tato všechna kouzla fungují, nemůžeme potvrdit. Nic však nebrání tomu, abyste si koláčky nebo i buchty se čtyřmi rohy upekli a zkusili štěstí. Ochutnejte Česko!

Recept najdete zde.

3-kolacky-dvojctihodne-czs.jpg

Autor: CzechSpecials