Oblíbený životabudič

Oblíbený životabudič

Ano, je řeč o kávě, které se na celém světě vypije přes dvě miliardy šálků denně. V České republice každý z nás vypije průměrně 51 káv za měsíc, což dohromady dělá až 5 kilogramů kávy ročně. Pijeme ji hlavně po ránu, a jsou i tací, kteří zvládnou 15 šálků za den.


Nejoblíbenější je espresso, ale víme vůbec, kdo se zasloužil o to, že si ho dnes, horké, ozdobené hustou pěnou, můžeme dopřát? Otcem principu stroje na přípravu espressa je Ital Angelo Moriondo a 6. června 2021 uplyne celých 170 let od jeho narození. 
 
2-espresso-Angelo-Moriondo.jpg     4-espresso.jpg

Kdy to všechno začalo? Století páry, 19. století, by se dalo nazvat i stoletím velké obliby kávy. Káva byla pro obchodníky i kavárníky velmi dobrým obchodem. Sílil tedy tlak na urychlení a zkvalitnění její přípravy.  Od roku 1838 vzniklo několik patentů, které se snažily vyřešit rychlé uvaření kávy, do té doby se káva jen filtrovala nebo vařila v džezvě, což trvalo dlouho. Ani jeden z vynálezců však nedokázal vyřešit základní problém, a to správný tlak, kterým se má vroucí voda, nebo spíše už pára, prohnat přes umletou kávu. Na správný princip přišel až vynálezce a úspěšný hoteliér z italského Turína, Angelo Moriondo, který svůj stroj v roce 1844 poprvé představil na Všeobecné výstavě v Turíně a nechal si ho také hned patentovat. Stroj sám sice neustále zlepšoval a získával další patenty, a to i v zahraničí, ale nikdy neměl ambici svůj geniální vynález sériově vyrábět a prodávat. Jeho patent následně vylepšil Luigi Bezzera a poté i vynálezce, a hlavně dobrý obchodník, Desiderio Pavoni, který již espressa, která už pracovala tak, jak je známe v současnosti prodával do celého světa. Ale ten, kdo díky svému geniálnímu nápadu dal světu espresso, byl určitě Angelo Morionda.
 
5-espresso.jpg     6-espresso.jpg


Autor: CzechSpecials