„Den pečených kaštanů“

„Den pečených kaštanů“

Čtrnáctý prosinec byl v roce 2015 vyhlášen webovým portálem Holiday Insights Dnem pečených kaštanů. I když se slaví hojnou konzumací této pochoutky hlavně v USA, není proč se nepřidat!


Jak správně jedlé kaštany upéct? Vybírejte jen plody, které mají lesklou slupku. Aby se vám snáze po upečení loupaly, nařízněte je ve špičce ostrým nožem do kříže a ponořte alespoň na 10 minut do studené vody. Pečte cca 10 minut v troubě při teplotě 200°C. 

Pečené kaštany krásně hřejí ruce, voní a jsou velmi chutné. Málokdo ví, že i bystří mysl. „Vysychá-li ti a slábne mozek, uvař vyloupané plody a po jídle pravidelně užívej. Mozek ti naroste a tvé nervy budou zase silné“, říká ve své knize slavná léčitelka Hildegarda von Bingen. Ta již ve 12. století rozpoznala důležité vlastnosti plodů jedlého kaštanu. 

Zdravé a lehce stravitelné
Kaštany obsahují pouze dvě procenta tuku, vysoký podíl uhlovodanů, vitamín B a C, draslík, hořčík a fosfor. Právě tyto minerální látky posilují nervovou soustavu. Čínská medicína přiznává kaštanům i velký vliv na posilování funkce ledvin. Ve středověku zachránil jedlý kaštan mnohé obyvatele Asie i Evropy od smrti hladem.

S naším známým kaštanem má společné pouze jméno, které pochází ze jména městečka Kastana u Černého moře, odkud si Řekové přivezli sazenice. Zahradní kaštan je ale příbuzný růže, zatímco jedlý kaštan má své předky v buku. Původem je kaštan z Asie, kde se také nejvíce konzumuje. Pěstuje se především ve Středomoří, kde jsou plody veliké a většinou jsou zde nazývány marony. Daří se jim vlastně v celé Evropě, i u nás, ale naše mají plody mnohem menší. V Praze si je můžete nasbírat například na Karlově náměstí.

Autor: Maria Horníková