Předkrmy
-
Domácí kachní škvarky zalité do sádla
Jen málokoho nechává moravská kuchyně chladným. Domácí kachní škvarky jsou skutečná lahůdka z východní Moravy. Jedí se k vínu, pivu i slivovici.
-
Filátko ze pstruha
Průzračné horské bystřiny a potoky dříve pstruhy jen oplývaly, není tedy divu, že i v Krkonoších má tato ryba své tradiční způsoby úpravy. Stažení z kůže a vykostění sice vyžaduje trošku práce, nicméně hotový pokrm z křehkých filátek vám čas strávený v kuchyni dokonale vynahradí.
-
Husí játra s mandlemi
Této vyhlášené delikatese se ve Francii říká foie gras a často se objevuje na menu jako předkrm. Na Moravě nesmí husí jatýrka chybět před sváteční pečenou husou. Skvěle chutná s tmavým pečivem.
-
Masová paštika s játry a brusinkami
Nenechte se odradit tím, že od počátku přípravy k první ochutnávce uplyne celý den! Jemná paštika, která se na jazýčku jen rozplývá, totiž rozhodně stojí za to. Ať už ji naservírujete k snídani, odpolední svačině či večernímu posezení s přáteli, rozhodně budete pasováni na mistry kuchyně. Tato paštika je regionální specialitou z Prahy.
-
Kachní paštika
Medovina patří k nejstarším vyráběným kvašeným nápojům, již dávno před praotcem Čechem si jí užívali Sumerové. V tomto případě však alkohol z medu, vody a kvasu neposlouží k popíjení. Nechejte v něm odpočívat kachní játra, abyste vykouzlili jemnou paštiku, jejíž nasládlou chuť ještě podtrhnou jablka s karamelem. Tato paštika je regionální specialitou z Českého ráje.
-
Ryba v aspiku
Ryba v aspiku je lahůdkovou záležitostí, byly doby, kdy nesměla chybět jako předkrm na vánočním i velikonočním stole. Výborný je v aspiku kapr, pstruh, candát nebo štika.
-
Salát ze špekáčků
Namísto opékání nad ohněm vyzkoušejte ze špekáčků vyrobit opravdu výživný salát, nad nímž neohrne nos ani zarputilý nepříznivec zeleniny. Aby tato masová kalorická bomba se sterilovanou zeleninou vyvolala alespoň zdání zdravého jídla, přidejte do majonézového dresinku trochu bílého jogurtu.
-
Syrečková pomazánka
Výborná a rychlá pomazánka potěší hlavně milovníky pikantního jídla, základem jsou totiž tvarůžky a pálivé papričky. Regionální specialita z východní Moravy.
-
Šneci po pražsku
Šneci byli původně jídlem prostých lidí, až koncem 18.století je objevila šlechta a postupně se toto velmi zdravé a lahodné maso stalo vybranou lahůdkou. Jedna z typických úprav pro českou kuchyni jsou šneci po pražsku.
-
Špetrnky
Přivezli jste si z toulek po Valašsku vizovickou slivovici a chystáte se s ní uctít hosty? Pak určitě přijdou vhod Špetrnky, které k ní neodmyslitelně patří. Chuťovky zahalené v křupavém kabátku z libové slaniny mají stejný základ jako tradiční destilát - švestky. Lépe ladící dvojici byste těžko hledali! Regionální specialita ze střední Moravy.
-
Šunková rolka s křenovou šlehačkou
Jedinečným svátečním předkrmem je šunková rolka s křenovou šlehačkou. Tato ryze česká specialita zahrnuje dva dávné české unikáty-vepřovou „pražskou“ šunku a čerstvý křen. Spolu s čerstvě vyšlehanou, samozřejmě jen tou “pravou “šlehačkou, je vynikajícím úvodem do svatebního, nebo svátečního hodování.
-
Utopenci s cibulí
V tomto předkrmu jsou ukryty hned dvě rarity. Česká vynikající uzenka, ve které by měla být kromě masa až 1/3 špeku a unikátní úprava v octovém nálevu s kořením. Jejich potopení do nálevu dalo této specialitě i její jméno.
-
Vajíčkový salát
Vajíčkový salát, který můžeme použít jako malý předkrm s bílým pečivem, nebo i jako pomazánku, se dělá hlavně po Velikonocích, pokud zbývají vařená vajíčka. Do jedné varianty se přidávají i uvařené brambory, pak je to i vydatná studená večeře.