Grilování

Grilování

Není dnes podstatné, zda si člověk podmanil oheň před půldruhým milionem let, či později. Alespoň ne pro to, co znamenal ve způsobu stravování našich předků. S velkou nadsázkou lze ale říci, že zkrocení ohně předchůdcem dnešního člověka, znamenalo počátek vývoje grilování.


V některých zemích, především ve Spojených Státech, se pořádají velké, bohatě dotované soutěže. Ty objíždějí profesionálové neustále na cestách za vítězstvím. 
 
2-grilovani.jpg     3-grilovani.jpg

My u nás tak daleko ještě nejsme, nicméně, z grilování se stal národní sport. Rodiny často pořádají párty, v jejichž finále často zazní hodnocení, jako: „… taťko dneska jsi to měl nejlepší! Jirka se moc nevyznamenal, a Anča neměla ke grilu vůbec lézt, všechno připálila…“.  

Jak už řečeno, z grilování je dnes až mánie. Funguje doma, na zahrádce, chatě, ve volné přírodě. I při monstrózních grilovacích dnech, na nichž renomovaní kuchaři odhalují taje úspěšného grilování. 
 
4-grilovani.jpg     5-grilovani.jpg

Pracuje se na se vším možným, od jednoduchých způsobů na mřížce nad ohništěm, po stroje, které jsou programovatelné na určitý druh a stupeň přípravy toho či onoho. Jsou grily elektrické, plynové, na dřevěné uhlí, na dřevo… Grily velké či malé, do přírody nebo na balkon v sídlištním bytě. Restaurační grily se potom rekrutují především ze tří značek – Bertha, Josper a X-Oven, jež ovládají profesionální grilovací dění v pohostinství. Jedno však nelze oddiskutovat. Hlavním aktérem úspěchu byl a vždy bude člověk se svým odhadem, citem a zkušeností.
 
6-ruzne-grily.jpg     7-ruzne-grily.jpg

Co se griluje? Maso, vybrané uzeniny, zelenina i jádrové ovce, na grilu můžeme ožehnout také pečivo. Na trhu se objevila kvanta grilovacích klobás v klidném i ostrém provedení. Jsou tu také třeba drahá importovaná masa – pro odvážné, nebo neobvyklé ryby či mořské plody vůbec. A ovšem marinády. Každý, kdo se občas postaví ke grilu, má tu svou, zaručeně nejlepší recepturu. I když ji třeba „smontuje“ ze dvou tří kupovaných druhů. Někdo utopí maso na několik dní, jiný s ním pracuje hned potom, kdy řezy v nálevu jednou dvakrát otočí.  
 
8-grilovani.jpg     9-grilovani.jpg

Podívejme se i na priority masa podle druhů. Vede – jak jinak – vepřové. Krkovice a žebra jsou hlavními tahouny prodejů. Za ním to po léta bylo drůbeží, ovšem vzrůst jeho ceny, zejména prsou, a větší dostupnost hovězího v širším sortimentu, je odsouvají až na třetí místo. Ke slovu přicházejí „plochá“ masa, tedy flanky. Stále větší podíl pro sebe strhává mleté, populární, ale téměř nedostupná jsou hovězí žebra. Co se ekonomiky týká, jeden z našich největších obchodních řetězců odhaduje nárůst prodejů masa v grilovací sezóně až na 40%. 
 
10-grilovani.jpg     11-grilovani.jpg

Na závěr ještě to, co možná mělo zaznít jako první, trvání grilovací sezóny. Obvykle začíná na Velikonoce, druhým významným datem jsou Čarodějnice a První máj. Protože ovšem letošní rok byl teplotně mimořádný, začalo venkovní grilování už někdy okolo desátého dubna. 
 
12-grilovani-1.jpg     13-grilovani-1.jpg

Prázdniny a dovolené jsou však bez dalšího vrcholem grilovací sezóny. Ať už se u jedná pouze o rodinu, širší společnost, nebo návštěvu celodenního programu s výsostnými gril mastery u ohniště, vždy je zájmem všech stran, aby byl spokojen každý. Ti, co stojí hodiny za grilem, i ti, kdo stojí fronty na to, aby si správně propečenou, báječně chutnající porci čehokoliv z grilu, jak náleží, vychutnali. A o tom to přece celé je.

Autor: Milan Ballík