Čokoláda

Čokoláda

O její rozšíření a vylepšení jejích vlastností se poprvé zasloužil Holanďan van Houten někdy v počátcích devatenáctého věku. Krátce nato se objevila první tabulková čokoláda, a svět postupně propadl čokománii.


Pozadu nezůstaly ani tehdejší české země. Vznikající domácí firmy – Maršner, Rüger i řada dalších spustily čokoládovou bouři. Čokoláda, coby nápoj i jako chuťově atraktivní cukrářský produkt, se zkrátka stala součástí životního stylu. 
 
2-coko.jpg     3-coko.jpg

Hořká, mléčná či bílá čokoláda jsou základními druhy této dobroty. Od nich se odvozují další, plněná, ochucená, porézní … . Co do formy jsou to potom tabulková čokoláda, figurky – duté i plněné, pralinky, čokoládičky coby součást kávového setu.

Podívejme se však, co znamená čokoláda pro cukrařinu, řemeslo ve světě minimálně stejně vážené, jako to kuchařské. U nás tomu zatím bohužel tak není. Ale jedno světélko na konci tunelu přece jen svítí. Tam jsem se vydal pro odpověď na otázku, co znamená pro cukráře čokoláda. 
 
4-skala-cukrarna-dneska-1.jpg     5-skala-coko.jpg

„… jako pro kuchaře maso, to je pro nás čokoláda“, říká na úvod Lukáš Skála, majitel cukrárny v pražské ulici V Celnici. „V různých podobách se objevuje téměř ve všech produktech, v korpusu, zmrzlině, sušenkách, jako pralinka, potažené nanuky, biskupský chlebíček“. 

A s jakou značkou pracuje zřejmě nejlepší český cukrář? „Výhradně s Valrhonou, vyhovuje mi procentuální škála hmoty v čokoládě i čistota chutí. Mnoho lidí ani z branže ale nechápe, že cirka čtyři sta korun za kilo není v poměru k výkonu suma nijak přemrštěná. I když při spotřebě přes sedmnáct set kilogramů ročně jde o významnou položku. Ale jak na mase, ani na čokoládě se nedá šetřit.“ 
 
6-coko-kakaove-boby.jpg     7-claudio-corallo.jpg

Důležitá je u čokolády základní vstupní surovina, kakaové boby. To je dnes veliká věda. Jsou čokolády jednodruhové s boby z jedné plantáže, potom jsou to různé směsi. Ať za účelem získání různých variet konečné chuti, nebo zlevnění suroviny pro snazší dostupnost finálního výrobku. Claudio Corallo, považovaný za experta expertů v oblasti čokolády, pracuje s nejrůznějšími boby z vlastních plantáží. Ve svých čokoládách dokazuje to, co platí i jinde. Že totiž finální produkt je v nejlepší formě jako čistý, bez dochucovadel. Ta podle něho jednak ovlivňují ryzí dojem z prožitku, také však umějí zakrýt případné nedostatky použitých bobů.
 
8-chrest-rebarbora-bila-cokolada.jpg     9-cokolada-maliny-pistacie-amareto-1.jpg

Podtrženo, sečteno. Čokoláda, ať už jako surovina pro cukrářskou výrobu, nebo konečný produkt k přímé konzumaci, má jako všechno v gastronomii svá pravidla. Která, ač se tak často děje, by neměla být obcházena. Na vrcholové cukrářské scéně už vůbec ne!

Na závěr mi dovolte řečnickou otázku. V republice najdeme poměrně hodně výrobců čokolády. Opravdu žádný nedokáže připravit plnohodnotný produkt pro cukrářskou výrobu ve střední a vyšší gastronomii?!

Autor: Milan Ballík